Taras to takie miejsce gdzie nasz ogród wchodzi do domy, a dom wychodzi na zewnątrz. Może być miejsce cudownie spędzonego czasu i niekoniecznie musi stać tam tylko grill, stół i 4 krzesła. My podamy Ci trzy sposoby na jego aranżację i mamy nadzieję, że będą dla Ciebie inspiracją.

Taras bliżej chmur niż Ci się wydaje

Swoją drugą szansę mają domy o bardzo prostej konstrukcji, a więc do łask wracają „gierkowskie klocki”, które w ogromniej większości miały płaskie dachy – wprost wymarzone miejsca na taras. Najczęściej były one budowane nad garażami, które zwykle mieściły się pod poziomem ziem. Dlaczego w celu budowy tarasu nie wykorzystać dachu na samym szczycie? To niemalże hollywoodzkie rozwiązanie wzbudzi podziw sąsiadów, a Ty będziesz mieć możliwość nieograniczonego łapania promieni słonecznych, które na niższych piętrach mogą zasłonić drzewa i inne domy. Współczesna technologia pozwala nawet na zbudowanie ogródka na dachu. I nie, nie jest tu mowa o drzewkach w doniczkach porozstawianych po kątach. Da się na dach wysypać ziemię, posadzić w niej trawę i drzewa. Oczywiście nie jest to rozwiązanie tanie, ale może być jedyną opcją na piękny ogród w przypadku małej działki, które kiedyś były wydzielane w dużych miastach.

Ogród zimowy na tarasie – prawie jak dodatkowy pokój

Kolejnym pomysłem na wykorzystanie przestrzeni poza ścianami zewnętrznymi naszego domu jest ogród zimowy na tarasie. Nie tylko przedłuży on pomieszczenie, do którego przylega, a więc zyskamy dodatkowe metry np. salonu lub jadalni, ale też pozwoli na lepszą termoizolację tego miejsca. Latem będzie chronić przed nadmiernym nagrzewaniem, a zimą stworzy się tam poduszka powietrzna, która pozwoli utrzymać wyższą temperaturę wewnątrz bez dodatkowych nakładów na ogrzewanie. Ogród zimowy na tarasie będzie też idealnym miejsce do przechowywania roślin, które nie dadzą rady przetrwać w nieprzyjaznych dla nich warunkach atmosferycznych. W zależności od tego na jakie wyposażenie i funkcjonalność się decydujemy zabudowując taras możemy zyskać kolejne pomieszczenie typowo wypoczynkowe, letnią kuchnię, czy miejsce do zabaw dla dzieci, albo weekendowych spotkań z przyjaciółmi przy grach planszowych. Możliwości są właściwie nieograniczone, a przez dzięki temu, że jest to dodatkowe pomieszczenie nie musimy martwić się za każdym razem o adaptację salonu czy jadalni do naszych potrzeb. Możemy grać na stole w oranżerii, a za chwilę jeść normalną kolację w jadalni i nie ma potrzeby sprzątania stołów. Wygodne, prawda?

Tradycyjny taras, któremu nadasz styl

Taras oczywiście może pozostać tym, z czym głównie jest kojarzony, czyli czymś w rodzaju podestu, który z jednej strony wcina się w ogrodową trawę, a z drugiej przez drzwi balkonowe prowadzi nas do domu. Fakt, że skorzystamy z tradycyjnej opcji wcale nie oznacza, że musi być nudno. Mamy do dyspozycji ogromną ilość sposobów i materiałów na zaaranżowanie tej przestrzeni. Taras może być wyłożony kafelkami, drewnem, płytami z tworzyw sztucznych, a wielbiciele plaż mogą na nim wysypać piasek. Od słońca osłoni nas parasol, pergola, bluszcz pnący się po drewnianym stelażu, a nawet żagiel. Meble tarasowe nie muszą być wykonane tylko z drewna i metalu, czy często tanio wyglądającego plastiku. Do dyspozycji mamy technoratan, czy tekstylia przeznaczone do użytku na zewnątrz. Nie zmieniają one koloru od promieni słonecznych, deszcz i śnieg im nie straszne, a wiele z nich składa się co znacznie ułatwia ich przechowywanie, gdy jednak chcemy je schować na zimę.