Próchnica to choroba, która dotyka bardzo wielu dorosłych, ale także młodzieży i dzieci. Jest ona zagrożeniem nie tylko dla uzębienia, ale także dla całego naszego organizmu. Nieleczona bowiem może przynieść nam wiele negatywnych konsekwencji zdrowotnych. Jakie są najczęstsze przyczyny próchnicy?

Spożywanie zbyt dużej ilości cukru

Cukier sam w sobie nie jest szkodliwy dla naszych zębów, jednak przekształca się on w kwasy, które są niebezpieczne dla uzębienia. Chodzi tu jednak głównie o cukry proste, na przykład takie, które znajdują się w słodyczach. Cukry trudno jest całkowicie wyeliminować z naszej codziennej diety, jednak należy unikać słodkich przekąsek, szczególnie takich jak żelki i pianki, które zalegają często w przestrzeniach międzyzębowych. Bezpośrednio po zjedzeniu słodyczy należy dokładnie umyć zęby.

Zbyt długie spożywanie posiłków

Zbyt długie spożywanie posiłków nie jest dla naszego uzębienia korzystne. Choć dla naszego trawienia najlepsze jest długotrwałe żucie, powinniśmy jednak te dwa aspekty zrównoważyć ze sobą. Dokładne przeżuwanie pożywienia sprzyja gromadzeniu się jego resztek w szczelinach międzyzębowych, a to może doprowadzić do rozwoju próchnicy. Tutaj również kluczowe jest dokładne oczyszczenie jamy ustnej po posiłku.

Nieprawidłowa higiena jamy ustnej

Właściwa higiena jamy ustnej jest niezwykle ważna, jeśli chcemy skutecznie zapobiegać rozwojowi próchnicy. Zęby powinniśmy myć przynajmniej dwa razy dziennie. Najlepiej jednak, jeśli mamy taką możliwość, róbmy to bezpośrednio po każdym posiłku. Oprócz szczotkowania zębów powinniśmy dokładnie oczyszczać również przestrzenie między nimi. Do tego posłużyć może nam nitka dentystyczna lub irygator stomatologiczny. Na rynku dostępnych jest obecnie wiele preparatów, które mają ochronić nasze zęby przed próchnicą. Warto używać tylko sprawdzonych i polecanych produktów, takich jak na przykład Elmex żel, Fluormex czy Elugel.

Zbyt rzadkie wizyty u dentysty

Kontrolne wizyty u stomatologa powinny być regularne. Nie warto o nich zapominać, nawet jeśli nie odczuwamy jeszcze żadnych dolegliwości. Często bowiem do dentysty umawiamy się dopiero wówczas, gdy pojawi się u nas dokuczliwy ból zęba. Wtedy jednak próchnica może być już w zaawansowanym stadium. Dlatego też warto na wizyty kontrolne uczęszczać minimum co pół roku.

Genetyczne predyspozycje do próchnicy

Badania wykazują, że u niektórych osób stwierdzić można pewne genetyczne skłonności do próchnicy. W związku z tym ich zęby są bardziej wrażliwe, a przez to podatne na uszkodzenia oraz właśnie na bakterie, które wywołują próchnicę. Osoby takie powinny ze szczególną uwagą dbać o swoje zęby i często kontrolować ich stan. Przy próchnicy bowiem najważniejsza jest profilaktyka.