Decoupage, to francuski zwrot oznaczający „wycinanie”, sztukę wycinania i naklejania delikatnych form na drewnie, metalu, szkle czy nawet styropianie. Z obrazków wycinanych z papieru, można układać przecudne wzory, przedstawiać sceny, a nawet opowiadać całą historię.

W dalszej kolejności praca ta wymaga pokrycia kilkoma warstwami lakieru, który doda pięknego połysku i utrwali dzieło.

Tradycja wycinana z papieru sięga już starożytnych Chin.

Później zauważano podobną technikę w przypadku zdobień filcowych, które wykonywano wśród ludów syberyjskich. Znana jednak w Polsce sztuka decoupage pochodzi z Francji, gdzie w XVII wieku stosowana była do dekoracji regałów, szafek i innych mebli, które zyskiwały niepowtarzalny charakter i nietuzinkowe zdobienie.

Sztuka decoupage rozprzestrzeniła się w Europie w XVIII wieku, kiedy to stała się niezwykle modnym sposobem spędzania czasu wolnego, zwłaszcza wśród kobiet we Włoszech, Francji i Anglii. Bardzo wdzięczne i urocze kolorowe wzory, były wycinane z obrazów drukowanych specjalnie w tym celu. Zdobiono nimi artykuły toaletowe, wazony, meble, szkatułki, ramki. Mówi się, że królowa Wiktoria była kolekcjonerką dzieł decoupage, z kolei Maria Antonina uwielbiała zdobić tym sposobem rozmaite bibeloty.

W XIX wieku odkryto miniaturowe kalejdoskopy, w których można było przez mały otwór oglądać obrazki wykonane tą właśnie techniką.

Francski artysta Jean-Michel Frank, korzystał z decoupage w zdobieniu jednego ze swoich pierwszych stołów w Paryżu w 1920 roku. Technikę tę reaktywowano w Stanach Zjednoczonych w 1960 roku, gdzie stała się popularnym sposobem dekoracji pudełek, tac, koszyków, abażurów, skrzyń i innych ozdób.

Obecnie w Polsce panuje istny szał na punkcie decoupage, dzięki któremu zdobiona jest drewniana biżuteria, ozdoby świąteczne i inne drobiazgi, które za sprawą tej prostej, ale nieco czasochłonnej techniki, nabierają niezwykłego wyglądu i stylu.

Jak pokazuje bogata historia tej metody zdobienia, decoupage to nie tylko klej i papier. Dla wielu osób to satysfakcjonujący sposób wyrażenia swojej wizji artystycznej. Fani tej techniki tworzą niezwykłe rękodzieło, które dla wielu stanowi hobby, pasję, a nawet źródło zarobków.

Prace wykonane przez doświadczonych adeptów tej metody zdobienia są wysokiej jakości, na doskonałym poziomie rzemiosła. Ponieważ jest to coś pomiędzy rzemiosłem i sztuką, wymaga sporych pokładów cierpliwości i małej wprawy, ale czas poświęcony na dopieszczanie poszczególnych elementów dekoracji wynagradza piękne dzieło. Decoupage daje również mnóstwo możliwości kreacji, gdyż wykonywać można go dosłownie wszędzie – na szkle, lustrach, pudełkach, drewnie, meblach, skrzyniach, a nawet na ścianach.

Podstawy decoupage

Technika decoupage to rewelacyjny sposób na dodanie niepowtarzalnego charakteru przedmiotom. Upcycling, czyli ożywienie przedmiotów codziennego użytku w całym domu sprawia, że są one niezwykłe i jedyne.

  • Czego potrzebujesz, aby zacząć?

Ważny jest dobór odpowiedniej powierzchni dla projektu, najlepiej gdy jest w miarę gładka, gdyż sprawia to, iż łatwiej równomiernie przykleić obrazki. Jeżeli masz już obiekt do zdobienia, warto zakupić akrylowe farby, które pozwolą nadać odpowiednie tło.

Wzór to kolejny aspekt, który warto wziąć pod uwagę. Do tego celu najlepiej wybierać wśród serwetek papierowych, które dostępne są w najrozmaitszych opcjach, przez świąteczne po kwiatowe, geometryczne itp. Wybór należy do Ciebie, w zależności od efektu jaki chcesz osiągnąć.

Przydatny jest również pojemnik na wodę, płaski pędzel 3/4”, ręcznik papierowy, nożyczki lub nóż do wycinania motywów, drobnoziarnisty papier ścierny, ołówek, linijka, klej do decopuage (można zastąpić tym do drewna) oraz lakier.

  • Wskazówki

Sztuka decopupage to nie tylko klejenie papieru, wymaga sporego nakładu pracy i cierpliwości. Jeżeli chcesz wykonać niepowtarzalne przedmioty do wystroju wnętrza, biżuterię lub upominek dla bliskiej osoby, możesz wybierać wśród materiałów takich jak drewno, terakota, metal, cyna, szkło, papier mache, tkaniny, skóra itp.

Dla lepszej przyczepności i zapobieganiu przesuwania się delikatnego papieru, warto stosować warstwę kleju na powierzchni przedmiotu, ale także po tylnej i przedniej stronie papieru.

Po nałożeniu papieru na przedmiot, ważne jest aby usunąć pęcherzyki powietrza lub „zmarszczki” na papierze, można to zrobić delikatnie za pomocą pędzla lub gąbki. Przed nałożeniem warstwy lakieru warto odczekać minimum 15 minut, aż klej wyschnie.

Przykłady z internetu:

maxres4default

maxresde42fault

maxresdefault

zakladki_decoupage_11

bombka2

Share: