oszczędzanie

Często zastanawiamy się, dlaczego wypłata tak szybko się kończy. Powodem może być między innymi złe zarządzanie pieniędzmi.

Dlaczego oszczędzanie jest ważne? Skrupulatne odkładanie pieniędzy, które przeznaczasz na zbędne rzeczy, pomoże Ci spełniać marzenia! Pozwolisz sobie na dłuższe wakacje, wymarzone buty czy prezent dla bliskiej osoby.

Na czym zatem możemy oszczędzać?

 • Kawa

Wychodząc do pracy, na uczelnie często zahaczamy o kawiarnię lub restaurację w celu szybkiego wypicia kawy. Nie uwzględniamy jednak faktu, iż każdego dnia wydajemy na tą przyjemność od 5 do 10 złotych. W skali roku uzbiera się niezła sumka! Dodatkowo kuszą nas pyszne drożdżówki, ciastka i desery.

Picie na mieście zastąp kupnem termosu i przygotowuj kawę w domu.

 • Woda/Napoje

Uzupełnianie płynów jest ważne, dlatego kilka razy dziennie wyruszamy do sklepu, maszyny lub kiosku po wodę lub napój. Niewątpliwie na zdrowie wyjdzie Ci filtrowanie wody w domu i noszenie jej w szklanej butelce lub termosie.

 • Karnet na siłownię

Zaczynamy od poniedziałku, kupujemy karnet, jesteśmy zmotywowane i zdeterminowane na zmianę życia i…niestety na tym poniedziałku się kończy. Nie traćmy więc pieniędzy na coś czego nie wykorzystamy, mądrze przemyślmy decyzję i dopiero wtedy ją podejmujmy.

Innym wyjściem jest bieganie, które przecież nic nie kosztuje lub ćwiczenia w domu – przynajmniej na początku fitnessowej kariery.

 • Lunche w pracy/szkole

Koszt lunchu może wynieść do 30 złotych lub niekiedy więcej. Jeśli wychodzimy na obiad codziennie lub kilkanaście razy na miesiąc, sumuje nam się spora kwota.

Rozwiązaniem jest gotowanie w domu, nawet dzień wcześniej i noszenie boksów. Metoda praktyczna, oszczędna, a do tego super modna! Może zainspirujesz kolegów?

 • Odsetki

Na głowie osób pracujących są rachunki i niekiedy raty. Z tego względu powinniśmy być ostrożni, żeby w natłoku zajęć nie zapomnieć o zapłacie. Dodatkowe koszty nie są niczym przyjemnym!

 • Markowe ubrania/meble/sprzęty

Często staramy się zaimponować innym kupując markowe i drogie ubrania/meble/sprzęty, na które niekiedy nas po prostu nie stać. Pamiętajmy, że nie zawsze to co drogie, jest ładne, funkcjonalne i dobrej jakości. Jeśli więc podoba Ci się t-shirt za 20 zł., ale panuje moda na ten za 200 zł., pójdź na kompromis i kup droższy jak oszczędzisz wystarczającą kwotę.

 • Picie

Częste wyjścia do klubu, pubu czy restauracji kończą się odchudzonym portfelem. W jedną noc w takich miejscach zostawiamy ok. 100 zł. Jeszcze lepiej będziesz się bawić o trzeźwym rozumie!

 • Papierosy

Z nałogiem ciężko wygrać, ale próbować można. Jedna paczka dziennie to koszt ok. 12 złotych. Tygodniowo płacimy 84 zł., natomiast miesięcznie około 2500 tyś. zł. Jeśli codziennie wrzucałabyś 12 zł. do skarbonki, pod koniec roku uzbierałabyś ponad 30 tyś…Suma jest imponująca, dlatego oszczędzaj zdrowie i swój portfel!

 • Ubrania z najnowszych kolekcji

Nowe kolekcje w sieciówkach są na czasie, noszą je blogerki i celebrytki i chciałybyśmy mieć chociaż kilka takich ubrań. Niestety tuż po premierze ceny są wysokie i mocno przesadzone. Staraj się kupować funkcjonalne i uniwersalne rzeczy, dzięki czemu ponosisz je latami, natomiast krzykliwy t-shirt lub mokasyny na platformach szybko odejdą do lamusa…

 • Transport

Oszczędzić możemy również na transporcie. W zanadrzu jest jeszcze rower, autobus lub metro. „Nakarmienie” prywatnego samochodu często jest większym wydatkiem od transportu publicznego.

Poruszanie się po mieście taksówką również nie należy do najtańszych, dlatego ograniczmy je do minimum.

 • Jedzenie, które wyrzucamy

Marnotrawienie jedzenia to dość popularne zachowanie, z którym trzeba walczyć. Jak? Kupując żywność systematycznie, dzięki czemu unikniemy wyrzucania zepsutego sera, mleka czy chleba.

 • Kosmetyki, które nie są dla nas

Nowy fluid, krem lub maseczki bardzo intrygują nas do testowania. Niekiedy są to produkty drogie, a niekoniecznie dobre dla naszej cery. Dlatego zanim kupisz dany produkt, poproś ekspedientkę o próbki, żeby uniknąć alergii na jakikolwiek składnik.

 • Dodatki do domu (akcesoria), które wkrótce chowamy/wyrzucamy

Zbędne dodatki do domu kupujemy pod wpływem chwili. Najczęściej dostajemy bzika na punkcie gadżetów na bazarach podczas wakacyjnego wyjazdu. Przy każdym takim impulsie kilka razy przemyśl, czy kolejna kuchenna rękawica lub folkowa szkatułka jest aż tak niezbędna dla Twojego domu.

 • Woda

Ostatni punkt jaki poruszę to woda z kranu. Naucz się ją zamykać podczas mycia naczyń, zębów itp. i przekazuj tę wiedzę pokoleniom. Twoje rachunki będą niższe, a dodatkowo pomożesz planecie Ziemi!

Share: