Dobór fryzury do kształtu twarzy

Gdy znudzisz się obecną fryzurą, spójrz w lustro i przyjrzyj się kształtowi swojej twarzy!

Taka obserwacja podpowie Ci, jaka fryzura będzie najkorzystniejsza. Najpierw jednak należy upewnić się, jaki kształt ma Twoja twarz. W tym celu należy ją zmierzyć za pomocą linijki.

Sposób na dobór fryzury do kształtu twarzy:

  1. Zacznij od zmierzenia szerokości twarzy. Aby to zrobić, należy przyłożyć linijkę do kości policzkowych.
  2. Następnie sprawdź szerokość linii szczęki (na jej krańcach – od najszerszego do najszerszego punktu).
  3. Teraz zmierz czoło w najszerszym punkcie. Znajduje się on pomiędzy linią brwi a krawędzią włosów.
  4. Na koniec ustal wysokość twarzy. Zmierz jej długość zaczynając od krawędzi włosów aż do linii podbródka.

Kształt twarzy

Jest kilka podstawowych rodzajów kształtu twarzy. Jeżeli w wyniku jej mierzenia okaże się, że długość i szerokość są niemal identyczne, masz twarz okrągłą. Jeśli jej długość jest dużo większa niż szerokość, Twoja twarz jest podłużna lub prostokątna. Jeżeli masz podobną szerokość czoła, szczęki i policzków – Twoja twarz jest kwadratowa. W przypadku twarzy owalnej, miara jej długości stanowi ok. 1,5 miary szerokości. Natomiast jeśli szerokość twarzy jest sporo większa od szerokości szczęki, masz twarz trójkątną (inaczej nazywana sercowatą).

Gdy ustalisz kształt twarzy, możesz przejść do wyboru fryzury. Kieruj się poniższymi wskazówkami, kreatywnością i oczywiście wygodą.

  • Twarz okrągła

Charakteryzuje się przede wszystkim okrągłym podbródkiem. Najszersza jest na wysokości policzków, które są mocno wypełnione. Cechuje się również niezbyt wysokim czołem. Najlepsze fryzury? Takie, które wydłużą i wyszczuplą twarz, czyli:

– cięcia powyżej linii żuchwy,

– wydłużony bob, który doda fryzurze objętości na czubku głowy,

– długie lub półdługie włosy, ale podwinięte na końcach,

– fryzury cieniowane (maksymalna objętość włosów powinna znajdować się na czubku głowy, a minimalna na linii policzków),

– asymetryczne grzywki zaczesywane na bok.

Unikaj natomiast gładkich i przylegających do twarzy fryzur oraz prostej, długiej grzywki.

  • Twarz podłużna

Charakteryzuje się wysokim czołem i wydłużoną brodą. Fryzura dopasowana do twarzy podłużnej powinna ją optycznie skrócić i dodać zaokrąglonych kształtów. Mogą to być długie grzywki, które zasłaniają czoło, loki oraz włosy półdługie. Unikaj fryzur o równej długości na całej linii, które przysłaniają twarz oraz gładko do niej przylegają (sprawią, że wyda się ona jeszcze bardziej pociągła).

  • Twarz kwadratowa

Ma szerokie czoło i żuchwę oraz wystające kości policzkowe. Linia włosów ma kształt kwadratu o lekko zaokrąglonych bokach. Fryzura powinna więc złagodzić rysy twarzy i optycznie zwęzić ją na wysokości szczęki. Zaleca się długie lub półdługie cieniowane włosy, które powinny być podwinięte na końcach lub lekko falowane. Ogólnie w przypadku twarzy kwadratowej postaw na cieniowanie (włosy zasłonią wtedy dość wydatne policzki). Postaw również na przedziałek z boku. Należy unikać natomiast prostych fryzur, włosów gładkich kończących się przed linią żuchwy, prostej grzywki, gładkich upięć włosów oraz bujnych tapirów i loków.

  • Twarz owalna

Charakteryzuje się wysokim czołem, a także lekko wydłużonym podbródkiem. Czoło jest odrobinę szersze niż broda. Do twarzy owalnej pasuje niemal każda fryzura.  Jest to kształt najbardziej uniwersalny. W tym przypadku masz wielkie pole manewru. Można nosić zarówno włosy krótkie, jak i długie, cieniowane, proste, falowane czy równo obciętą grzywkę.

Unikaj jednak zbyt krótko wycieniowanych włosów na czubku głowy (może to za bardzo wydłużyć i spłaszczyć twarz), a także fryzur, które zasłaniają kształt twarzy oraz rozpuszczonych włosów z przedziałkiem pośrodku głowy.

  • Twarz trójkątna.

Twarz trójkątna charakteryzuje się szerokim czołem. Fryzura powinna więc je optycznie zwęzić. Poza tym twarz trójkątna ma wydatne kości policzkowe, małą brodę i ostry podbródek. Należy optycznie poszerzyć twarz w jej dolnej części. W związku z tym najlepsze są:

– krótkie kręcone włosy,

– klasyczny bob,

– włosy długie i półdługie (najlepiej cieniowane),

– loki,

– wszelkiego rodzaju grzywki.

Unikaj natomiast wysokich upięć, które całkowicie odkryją twarz, ponieważ wtedy jest ona bardzo wydłużona. Najlepiej stosuj upięcia z opadającymi kosmykami włosów. Unikaj również bardzo krótkich fryzur.

Share: