Jedne są pomarańczowe i żółte, kuszą nas swoim ciepłem. Drugie uspokajają nas przyjemną dla oka zielenią. Dynie, bo o nich mowa, niezależnie od koloru są źródłem wielu witamin i minerałów. Zrobisz z nich nie tylko pyszną zupę, ale też świetną maseczkę.

Dynie to typowo jesienne warzywa, o tej porze roku są też najtańsze, więc warto to wykorzystać. Związek z dynią się nam opłaca. Jej właściwości dla zdrowia i urody są ogromne, dzięki bogactwu witamin i minerałów. Wprowadzając ją do naszej diety, spowalniamy proces starzenia się oraz utrzymujemy skórę i włosy w dobrej kondycji.

Dobra dla skóry i ciała

Wystarczą dwie łyżki gotowanej i rozdrobnionej dyni, łyżka miodu i łyżka ulubionego kremu nawilżającego i mamy maseczkę. Taki mix nałóż na swoją twarz na 10-15 minut. Po zmyciu dyniowej papki skóra jest natłuszczona i nawilżona. Maseczka ma działanie wygładzające i poprawia koloryt skóry. Dynie dobrze też po prostu zjeść, np: w postaci zupy.

Wraz z dynią dostarczamy swojemu organizmowi witaminy z grupy B, prowitaminy A, witaminy PP i C oraz sód, potas, magnez, wapń i żelazo. Ponad to karotenoidy i przeciwutleniacze, których obecność widać już gołym okiem w barwie dyń, odmładzają ciało, wspomagają walkę z komórkami nowotworowymi i poprawiają humor.

dynia-warzywo-dyniowate

To pestka!

Pozbawiając dynię miąższu warto wyciągnąć z niego pestki. Może nie jest to najłatwiejsze zadanie, ale warte naszej fatygi. Pestki dyni mają właściwości przeciwgrzybicze i antywirusowe. “Pestki możecie jeść surowe, tak samo je traktujemy jak pestki ze słonecznika oraz możemy je (…) podprażyć” mówi vlogerka Ewa RedLipstickMonster na kanale DermoTV. Prażąc je samodzielnie w piekarniku unikniesz zniszczenia korzystnych tłuszczów zawartych w nasionach.

1zgbz8x

Dla dobrego nastroju

Jeżeli nie jesteś miłośnikiem dyni, zrób z niej lampion na Halloween. Nie musisz mieć do tego artystycznych zdolności, przyda się jednak nóż i łyżka. Zacznij od wycięcia otworu wokół łodygi. Nastepnie używając łyżki wydrąż jej środek, pozbawiając dynię niepotrzebnego miąższu i pestek. Pamiętaj o zachowaniu pestek, są bardzo zdrowe!

Na koniec puść wodzę fantazji, wytnij swój wzór i włóż do środka małą świeczkę.

Share: