IQOS zadebiutował w Polsce w kwietniu 2017 roku. Urządzenie szturmem zdobyło serca palących Polek i Polaków, którzy dzięki niemu przerzucili się ze spalania tytoniu na jego podgrzewanie. Dziś nie ma już chyba osoby, która nie wie co oznacza technologia Heat-Not-Burn. Sam IQOS z kolei mocno ewoluował. Producent urządzeń, firma Philip Morris, niedawno wprowadziła do sprzedaży jego najnowszą, trzecią wersję, która mocno różni się od swoich poprzedników. IQOS stał się bardziej funkcjonalny i designerski. Dostępne są także nowe opcje kolorystyczne.

Ten artykuł dedykowany jest wyłącznie dla dorosłych palaczy i opisuje rekwizyt tytoniowy IQOS podgrzewający tytoń. Wszystkie wyroby tytoniowe szkodzą zdrowiu i są uzależniające.

Co tu dużo mówić, nowe IQOSy swoim wyglądem biją na głowę wszystkie poprzednie modele. Urządzenia są po prostu bardzo ładne i dobrze zaprojektowane. Czy za zmianą wyglądu idą też zmiany techniczne? Jak najbardziej! Philip Morris poświęcił ponad dwa lata, aby je udoskonalić. Inne jest już samo pudełko, w którym dostajemy IQOSa 3 albo IQOSa 3 Multi. Jest eleganckie i wykonane z lepszej jakości materiałów. W środku znajdują się podgrzewacz, powerbank, ładowarka, nasączone specjalnym płynem patyczki czyszczące oraz czyścik.

 

IQOS 3

Wizualnie IQOS 3 jest podobny do swojego poprzednika, IQOSa 2.4 Plus. Charakteryzuje się jednak nową konstrukcją, dzięki czemu jest łatwiejszy w obsłudze. Zamiast naciskać przycisk, który zwalnia klapkę i umożliwia dostęp do podgrzewacza, należy docisnąć obudowę przy krawędzi, co otwiera kieszeń. W nowym modelu znalazł się także magnes, dzięki czemu urządzenie nie wypadnie, jeśli na przykład zdarzy się nam otworzyć je przez przypadek w torebce albo do góry nogami. IQOS 3 jest też mniejszy i bardziej opływowy. Poza tym szybciej się ładuje, około 3,5 minuty i ma wydłużony czas pracy baterii. Jest również wyposażony w nowy system ProtectPlus™, który zapewnia większą wytrzymałość i trwałość urządzenia. Kolejna różnica to dodatkowa wibracja, która informuje kiedy można rozpocząć inhalację.

IQOS 3 Multi

IQOS 3 Multi to już zupełnie inna bajka. Ten model jest odpowiedzią na opinie pełnoletnich użytkowników i, dzięki wbudowanemu akumulatorowi, umożliwia 10-krotne korzystanie z urządzenia bez konieczności jego ładowania. To rewelacyjne rozwiązanie dla tych, którzy używają średnio 10 HEETSów dziennie – wtedy na cały dzień korzystania z podgrzewacza wystarczy tylko jedno ładowanie albo tych, którzy chcą używać kilka wkładów jeden po drugim. IQOS 3 Multi jest dłuższy, ale też węższy, co sprawia że jest bardziej poręczny.

Wiele opcji personalizacji

Razem z nowymi modelami IQOSa Philip Morris rozszerzył również możliwości personalizacji urządzenia poprzez akcesoria. W ofercie znalazło się kilka modeli etui i case’ów do obu nowych urządzeń. Co ciekawe, w modelu IQOS 3 wymienna jest nie tylko sama nasadka do podgrzewacza, w którym umieszcza się wkłady HEETS, ale też nakładka na kieszeń. Wszystkie akcesoria są dostępne w różnych kolorach.

Sam sposób używania, w obu urządzeniach, przebiega dokładnie tak samo. Po podgrzaniu wkładu można wykonać określoną liczbę zaciągnięć – zwykle około 14. Zajmuje to niecałe 6 minut, czyli podobnie, jak w przypadku klasycznego papierosa.

Alternatywa dla papierosów

Dlaczego warto zamienić analogowe papierosy na urządzenie IQOS? Tradycyjny papieros spala się w temperaturze ok. 750 ℃. W tym czasie wytwarza się sześć tysięcy substancji, w tym aż sto, które potwierdzono jako groźne dla zdrowia. IQOS, za pomocą elektronicznej grzałki, podgrzewa tytoń do 300–320℃. Dzięki temu wytwarza się średnio 90-95 % mniej szkodliwych substancji, poza nikotyną, w porównaniu do dymu papierosowego. Dym i popiół zostają natomiast zastąpione przez zawierający nikotynę aerozol. Wyniki zaawansowanych badań naukowych wskazują, że zawiera on znacznie niższy poziom szkodliwych substancji chemicznych w porównaniu z dymem papierosowym. Potwierdzili to choćby naukowcy z Polskiej Akademii Nauk – według nich urządzenia podgrzewające tytoń mają mniej destrukcyjny wpływ na komórki niż zwykłe papierosy.

Share: