Nie tak dawno pisaliśmy o reżyserce Małgorzacie Szumowskiej, która zdobyła nagrodę na festiwalu w Berlinie, a już kolejna kobieta ze świata polskiego filmu podbiła serca wszystkich na innym ważnym festiwalu. Mowa o Joannie Kulig, która wystąpiła w jednej z głównych ról w filmie „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego.

Dzieło zostało fantastycznie przyjęte w Cannes, gdzie odbyła się światowa premiera. Film został nagrodzony kilkunastominutowymi owacjami na stojąco ze strony najważniejszych ludzi ze świata filmu, a rola Joanny Kulig została fantastycznie przyjęta. Naszą aktorką zainteresowały się inne gwiazdy i światowe media. Warto wspomnieć, że Paweł Pawlikowski otrzymał w Cannes Złotą Palmę dla najlepszego reżysera.

Joanna Kulig

Joanna Kulig urodziła się 24 czerwca 1982 r. w Krynicy-Zdroju. W 2007 r. ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie (PWST) jako aktorka dramatyczna ze specjalizacją wokalno-estradową. Jest również wokalistką. Ukończyła I stopień Państwowej Szkoły Muzycznej (klasa fortepianu) w Krynicy oraz II stopień Państwowej Szkoły Muzycznej (klasa wokalna) w Krakowie. W 1998 roku wygrała program „Szansa na sukces”, wykonując piosenkę Grzegorza Turnaua „Między ciszą a ciszą”. Dzięki temu współpracowała z Turnauem przy jego kolejnej płycie „Liryka”. Znajduje się na niej utwór „Nawet”, który wykonali w duecie.

 

Kariera aktorki

Na dużym ekranie zadebiutowała w 2007 r. w filmie Grzegorza Packa „Środa czwartek rano”, za co otrzymała nagrodę Prezydenta Gdyni za debiut  aktorski na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych oraz nagrodę za debiut aktorski w głównej roli kobiecej na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”. Poza tym w 2009 r. została nagrodzona za najlepszą rolę kobiecą na 9. Festiwalu Teatrów Telewizji „Dwa Teatry” w spektaklu TV „Doktor Halina” w reżyserii Marcina Wrony. Natomiast w 2012 r. otrzymała nagrodę Orła za Najlepszą Drugoplanową Rolę Kobiecą w filmie „Sponsoring” Małgorzaty Szumowskiej podczas 37. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Ponadto otrzymała kilka nominacji do innych nagród, m.in. do Złotej Kaczki, nagrody przyznawanej przez miesięcznik „Film” i jego czytelników.

W początkach swojej kariery była związana z Teatrem Starym w Krakowie. Od 2014 r. występuje na deskach Teatru Ateneum w Warszawie. Jest więc utalentowaną i nagradzaną aktorką filmową i teatralną oraz wokalistką.

 

Najważniejsze role aktorskie to:

  • „Środa, czwartek rano” (2007 r.) – rola Teresy;
  • „Milion dolarów” (2010 r.) – rola Zuzanny;
  • „Maraton tańca” (2010 r.) – rola Agnieszki;
  • „Sponsoring” (2011 r.) – rola Alicji;
  • „Nieulotne” (2013 r.) – rola Marty;
  • serial „O mnie się nie martw” (od 2014 r.) – rola Igi Małeckiej;
  • „Facet (nie)potrzebny od zaraz” (2014 r.) – rola Patrycji;
  • „Disco Polo” (2015 r.) – rola Anki „Gensoniny”;
  • „Pitbull. Niebezpieczne kobiety” (2016 r.) – rola „Zuzy”;
  • „Zimna wojna” (2018 r.) – rola Zuly Lichoń.

Patrząc na filmografię Joanny Kulig, warto zwrócić uwagę na różnorodność ról. Aktorka potrafi zagrać role zarówno dramatyczne, jak i komediowe. Najczęściej wciela się w role kobiet o mocnym charakterze, a także kobiet przebojowych i bardzo aktywnych. Ze względu na swój talent muzyczny, bez problemu potrafi zaśpiewać podczas kręcenia filmu.

Share: