Na łuszczycę choruje ok. 3% społeczeństwa. Objawia się najczęściej przed 30. rokiem życia i jest trudna do wyleczenia. Jeśli środki zaradcze zostaną wprowadzone szybko, wtedy czas walki ze schorzeniem jest zdecydowanie krótszy.

Kto jest narażony na zachorowania i jakie są objawy łuszczycy?

Pierwszym ważnym czynnikiem wpływającym na zachorowanie jest genetyka. Bardzo często też przyczyną schorzenia są problemy z układem immunologicznym. Ryzyko wystąpienia łuszczycy towarzyszy też osobom, które przechodzą różne infekcje. Winny może okazać się także stres i alkohol. Czynników jest sporo i nie zawsze do końca wiadomo, co przyczyniło się do wystąpienia objawów. Na pewno należy prowadzić zdrowy tryb życia, aby organizm nie był przeciążony. Wystarczająca ilość snu, odpoczynek, relaks i ruch na świeżym powietrzu to czysta profilaktyka, którą może stosować każdy. W wielu przypadkach choroba pojawia się jednak znienacka, i dokładnie nie wiadomo dlaczego. Zawsze jednak lepiej dbać o siebie i wzmacniać odporność organizmu.

Jak poznać, ze to łuszczyca – kilka najważniejszych objawów choroby

Przede wszystkim u chorego pojawiają się wykwity skórne, czyli czerwone łukowate grudki. Najczęściej zlewają się one w kilka skupisk i przez to wyglądają jeszcze bardziej nieestetycznie. W cięższych przypadkach łuszczycy pojawiają się krostki wypełnione ropą, co jest o wiele trudniej wyleczyć. Łuszczące się plamy umiejscowione są najczęściej na łokciach, kolanach i na głowie. Najczęstszym powodem zwrócenia się o pomoc do lekarza jest swędząca wysypka. Oprócz skóry łuszczyca atakuje również płytkę paznokci, która staje się pofałdowana lub pojawiają się na niej małe wgłębienia. Bardzo często można zauważyć pod paznokciem zmianę łuszczycową przypominającą kroplę oleju.

Jak sobie radzić z łuszczycą? Olej z nasion wiesiołka i inne naturalne preparaty na zmiany skórne.

Leczenie łuszczycy nie należy do najłatwiejszych. Na początku należy usunąć zalegające na skórze łuski za pomocą specjalnych maści złuszczających. Następny krok to środek działający przeciwzapalnie, który zahamuje proces nadmiernego podziału komórek skóry. Trzeba też obficie natłuszczać zmiany łuszczycowe preparatami dostępnymi bez recepty w każdej aptece.

Oprócz tego warto wspomóc leczenie łuszczycy domowymi sposobami, np. olejkami. Można zastosować np. olejek makadamia, z soil lub z dziurawca. Często stosowany jest także olej z nasion wiesiołka. Co w nim się kryje cennego? Przede wszystkim nienasycone kwasy tłuszczowe i kwas linolenowy. Jest w nim też sporo wartościowego białka, steroli roślinnych, enzymów oraz witamin i minerałów. Olej z nasion wiesiołka reguluje hormonalną, dlatego może leczyć choroby skórne od środka, np. trądzik. Można też smarować nim skórę, co wskazane jest także przy łuszczycy. Generalnie olej z tej rośliny wpływa na lepszą kondycję skóry, zwiększa jej wilgotność, jędrność i usuwa uczucie zmęczenia, dlatego warto go mieć w swojej domowej apteczce.

Olej z nasion wiesiołka i inne olejki to oczywiście nie wszystko. Walkę z łuszczycą wspierają kąpiele słoneczne i kąpiele w osolonej wodzie. Warto również stosować ocet winny do przemywania zmian na skórze. Oprócz tego stosowanie dobrze zbilansowanej diety, bogatej w witaminy i minerały usprawnia proces leczenia.