Jak wiadomo, wysoka temperatura występująca latem sprzyja potliwości, często nawet nadmiernej, co powoduje bardzo duży dyskomfort. Potliwość wzmacnia także stres, nieodpowiednia dieta, leki lub wrodzona nadreaktywność gruczołów potowych. Dostępne antyperspiranty nie usuną żadnej z przyczyn, ale z pewnością dzięki nim odświeżymy się na jakiś czas. Przedstawiamy kilka sposobów na poradzenie sobie z tym problemem!

 1. Domowe sole do kąpieli

Zmieszaj 1 ½ szklanki boraksu, 1 szklankę soli morskiej, 1 szklankę sody oczyszczonej i odrobinę wybranego olejku eterycznego (np. cytrynowego, limonkowego, pomarańczowego, miętowego). Do wanny z ciepłą wodą wsyp ¼ – ½ szklanki uzyskanej soli do kąpieli. Wejdź do wanny i mocz ciało w roztworze przez 10-20 minut.

 1. Zioła

Niektóre z nich bardzo pomagają w zwalczaniu potliwości. Można je stosować jako napar do picia, w formie tabletek ziołowych, a nawet jako dodatek do kąpieli. Do najskuteczniejszych ziół w leczeniu nadmiernej potliwości zaliczamy:

 • szałwię lekarską – działa ściągająco i odkażająco oraz normalizuje proces pocenia,
 • melisę – działa uspokajająco, chroni organizm przed stresem, który przyczynia się do nadmiernego wydzielania potu,
 • pokrzywę – pomaga oczyścić organizm z toksyn i sprzyja eliminacji nadmiaru wody,
 • skrzyp polny – wspomaga pracę nerek, zmniejsza podatność organizmu na zakażenia grzybicze i bakteryjne,
 • rumianek – także działa ściągająco i odkażająco, redukuje wydzielanie potu (jest częstym składnikiem mydeł).

 1. Soda oczyszczona i cytryna

Wymieszaj ze sobą 1 łyżkę stołową sody oczyszczonej (10 g) i sok z połówki cytryny. Utworzy się swego rodzaju pasta, którą nakładaj pod pachy podczas kąpieli. Wykonaj delikatny masaż okrężnymi ruchami i wypłukaj. Zabieg możesz powtarzać codziennie. Ten naturalny peeling wyeliminuje nadmiar potu i zneutralizuje brzydki zapach.

 1. Ocet jabłkowy, tymianek i rozmaryn

Kolejna propozycja „naturalnego dezodorantu”. Przygotuj 1 łyżkę stołową tymianku (10 g), 1 łyżkę stołową rozmarynu (10 g) i 1 szklankę wody (250 ml). Do szklanki wody dodaj przygotowaną wcześniej łyżkę tymianku i łyżkę rozmarynu i doprowadź do wrzenia. Gotuj przez 15 minut i schłodź. Potem odcedź i wlej pół szklanki octu jabłkowego. Dezodorant nakładaj korzystając z gazy lub płatków kosmetycznych. Powoduje on regulację pracy gruczołów odpowiedzialnych za produkcję potu.

 1. Odpowiednia dieta

Stosowanie zdrowej diety z pewnością pomoże ograniczyć potliwość w upalne dni. Co zatem spożywać, a co lepiej odpuścić? Poniżej kilka wskazówek.

 • Unikaj kawy, czarnej herbaty i alkoholu. Napoje te przyspieszają krążenie krwi, podwyższają temperaturę i wzmagają potliwość.
 • Pij wodę mineralną i herbatki ziołowe, najlepiej miętę, pokrzywę, szałwię czy wierzbę białą. Hamują one nadmierne wydzielanie potu, o czym pisaliśmy już powyżej.
 • Zrezygnuj z ostrych przypraw na rzecz świeżych ziół, takich jak: bazylia, rozmaryn, oregano, natka pietruszki, koperek.
 • Ogranicz białko w diecie, zwłaszcza smażone mięso oraz zupy gotowane na mięsnych wywarach.
 • Unikaj tłustej śmietany i ciężkich, zawiesistych sosów.
 • Lepiej, gdy odmówimy sobie także cebuli, czosnku i pora, które sprawiają, że woń potu staje się bardziej intensywna.
Share: