Bóle migrenowe

Mimo że migrena jest chorobą, na którą cierpią wszyscy – także mężczyźni czy dzieci – zwykle dotyka kobiet. Stanowią one aż ¾ populacji skarżących się na ataki migreny. Choroba jest trudna w leczeniu, gdyż w zasadzie nie wypracowano uniwersalnego planu leczenia, a u każdego pacjenta obserwujemy też inny zespół objawów. Są jednak metody zwykle przynoszące ulgę, takie jak okład ciepły lub zimny, zastrzyk świeżego powietrza czy niesteroidowe leki zawierające ibuprofen lub kwas tolfenamowy.

Zespół napięcia przedmiesiączkowego

Nie tyle choroba, co znaczny dyskomfort, który znany jest jedynie kobietom. Otóż zespół napięcia przedmiesiączkowego to szereg różnych dolegliwości, które dokuczają w drugiej fazie cyklu. Większość kobiet gorzej się czuje na około 7-10 dni przed menstruacją. Do objawów zaliczamy m.in. zmęczenie, nadwrażliwość – także emocjonalną, zwiększony apetyt, skłonność do depresji, spadek aktywności i poziomu energii, problemy z koncentracją, bóle krzyża i miednicy, czy uczucie ciężkości w jamie brzusznej.

Objawy zazwyczaj ustępują, gdy wystąpi krwawienie. Jeśli jednak mocno dokuczają, warto pomóc sobie domowymi sposobami. Tak, jak na migrenę zażywamy łagodne leki zawierające kwas tolfenamowy, w leczeniu zespołu napięcia przedmiesiączkowego można sięgnąć po leki zmniejszające napięcie nerwowe i rozmaite napary ziołowe.

Nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu to wstydliwa dolegliwość – należy wdrożyć najpierw działania profilaktyczne, aby spróbować ją pokonać. Leczenie inwazyjne powinno być jedynie koniecznością. To trudna choroba, gdyż wymaga samoobserwacji i szybkiego działania. Warto uprawiać sport, wykonywać ćwiczenia mięśni Kegla, używać kulek i krążków dopochwowych, a także zapisać się na stymulację magnetyczną mięśni dna miednicy. Jedynie w zaawansowanym stadium należy poddać się leczeniu farmakologicznemu.

Tkliwość piersi

Może tkliwość piersi brzmi niewinnie, ale nie jest to nic przyjemnego – to odmiana bolesności piersi. Wiele kobiet zna to uczucie, gdy nawet delikatne muśnięcie odczuwane jest jako tortura. Zwykle występuje ono przed miesiączką, ale także na początku ciąży lub w okresie karmienia piersią. Może być też związane z poważniejszymi chorobami, np. z zaburzeniami hormonalnymi lub mastodynią.

W leczeniu wszystkich tych schorzeń i dolegliwości polecamy najpierw zastosować leczenie domowymi, nieinwazyjnymi sposobami. Dobrym pomysłem będzie też konsultacja ze specjalistą – może się okazać, że na migrenę wystarczą regularne spacery lub leki zawierające kwas tolfenamowy, zamiast silnych środków na receptę, a na nietrzymanie moczu ćwiczenia zamiast zabiegu.

Share: