Posiłek spożywany przed treningiem nie może zbyt bardzo zapełnić żołądka, ale jednocześnie trenowanie bez zjedzenia czegokolwiek przed wysiłkiem fizycznym to sytuacja jeszcze gorsza. Warto dowiedzieć się, co należy zjeść zanim udamy się na siłownię bądź czy pójdziemy pobiegać. Czy baton proteinowy jest w porządku?

Znaczenie posiłku przedtreningowego

Dobrze skomponowana oraz zbilansowana dieta odgrywa bardzo ważną rolę w utrzymaniu pożądanego wyglądu oraz właściwej masy ciała. A posiłek spożywany zarówno przed, jak i po treningu odgrywają niezwykle ważną rolę. Kiedy wziąć pod uwagę posiłek przed treningowy, nie ma lepszego czasu na zastosowanie suplementów, ale konieczne jest także zjedzenie czegoś co umożliwi podjęcie wysiłku fizycznego, może to być chociażby baron proteinowy.

Co więc powinno znaleźć się na talerzu przed rozpoczęciem aktywności fizycznej? Posiłek ten musi zostać tak skomponowany, żeby znalazły się w nim wszystkie pożądane składniki zapewniające funkcjonowanie mięśni przez cały czas (jedni trenują bardzo intensywnie przez godzinę, inni z kolei mniej intensywnie, ale przez dłuższy okres czasu). W trakcie aktywności fizycznej, organizm spala kalorie, oczywiście ich ilość jest ściśle związana z rodzajem aktywności oraz długością jej trwania. Przechodząc jednak do przykładowego menu warto zdawać sobie sprawę, że posiłek musi być przede wszystkim zróżnicowany oraz zawierać wszystkie potrzebne składniki. Nie można więc pominąć białka przyjmowanego razem z mięsem ryb, kurczaka, a także tego w formie jajek. W drugiej kolejności nie można zapomnieć o węglowodanach, które posiadają niski indeks glikemiczny. W omawianym przypadku istnieje możliwość skorzystania z dostarczonej energii przez cały czas wykonywania ćwiczeń. Jeśli posiłek nie zostanie dobrze skomponowany, można doczekać się skoków insuliny. Nie może też zabraknąć węglowodanów, a w ich przypadku poleca się brązowy ryż, makaron, płatki owsiane oraz słodkie ziemniaki. Baton proteinowy to rozwiązanie dla zabieganych osób, które nie mają szansy na zjedzenie pełnowartościowego posiłku przed rozpoczęciem aktywności.

Czego należy się wystrzegać?

Przede wszystkim przed treningiem nie należy spożywać węglowodanów prostych do których zalicza się biały ryż oraz owoce, gdyż wpływają one na poziom cukru występującego w organizmie. Dzięki czemu insulina zaczyna być intensywnie produkowana, co umożliwia obniżenie poziomu glukozy we krwi oraz przechowywanie jej w tkankach. Wiąże się to z tym, że poziom cukru zostaje bardzo szybko obniżony, co sprawia, że człowiek nie ma odpowiedniej dawki na energii na wykonanie zaplanowanego treningu. Węglowodany przed treningiem? Jak najbardziej tak, jednakże tylko te złożone.