Biokominek, określany również jako kominek bio lub ekologiczny kominek, to wygodne rozwiązanie, które gości w coraz większej ilości mieszkań i domów. Żywy ogień, który wprowadzony zostaje do wnętrza, nadaje mu przytulności oraz pozwala świetnie się zrelaksować.

Biokominki — w jakich wariantach można je spotkać?

Najprościej ujmując, kominek bio jest kominkiem na paliwo. Brykiet czy drewno, które stosuje się w przypadku rozpalania tradycyjnego kominka, zastąpione zostało poprzez biopaliwo w formie płynnej lub żelowej. Przedrostek „bio” powiązany jest, z tym, że tego typu kominki nie produkują ani dymu, ani spalin, ani popiołu. Ze względu na możliwość montażu i użytkowanie, wyróżnia się następujące typy ekologicznych kominków:

  • Biokominki wolnostojące;
  • Biokominki wiszące;
  • Biokominki narożne;
  • Biokominki stołowe;
  • Wkłady kominowe.

Jak właściwie działa kominek bio?

Jeśli chodzi o budowę biokominka, to nie jest ona skomplikowana. Obudowa jest wykonana w całości ze stali nierdzewnej, która pokryta jest przez farbę odporną na działanie wysokich temperatur. Co więcej, do produkcji kominków ekologicznych wykorzystuje się szkło hartowane, beton, płyty MDF oraz ceramikę.
Biokominki wyposażone są w palnik na etanol. Gdy zbiornik zostanie napełniony, wystarczy podłączyć ogień i gotowe. Natomiast w celu zgaszenia okienka w biokominku, wystarczy odciąć dopływ tlenu. W tym celu każdy zestaw zawiera specjalną rączkę do regulacji i gaszenia ognia. Choć w każdym zestawie wygląda ona nieco inaczej, to zawsze pełni tę samą funkcję. Przy jej zastosowaniu można „zadusić” ogień lub zasunąć za jej pomocą pokrywę wbudowaną w palenisko. Zaleca się zostawić zawiniętą pokrywę, aż do kolejnego rozpalenia biokominka.

Co warto wiedzieć o biopaliwie do kominka ekologicznego?

Istotną kwestią przy korzystaniu z biokominka jest wybór właściwego biopaliwa. Wśród najpopularniejszych na rynku są biopaliwa marki Top Flame i Lux Fire. Bioetanol, który spalany jest w biokominku, jest postaci płynnej lub żelowej. Ta druga przeważnie sprzedawana jest w formie puszek, które umieszcza się w urządzeniu i podpala. Natomiast postać płynną należy nalać do specjalnego pojemnika i podpalić długą zapalniczką. Ciekawym rozwiązaniem jest dodanie kilku kropel olejków eterycznych w celach aromatoterapeutycznych. Na rynku dostępne są również modele wyposażone w specjalne podajniki na zapachy.
Czas spalania zależny jest od rodzaju palnika oraz stopnia dopływu paliwa do paleniska. Litr biopaliwa to koszt średnio od 8 do 15 złotych, co wystarcza na 3 do nawet 9 godzin spalania.