Jeśli wybierasz się na weekendowy wypad i szukasz miejsca, w którym nawet przez chwilę nie dopadnie Cię nuda, mamy dla Ciebie podpowiedź. Barcelona to jeden z najlepszych wyborów na szalony weekend, niezależnie od pogody. Masz ochotę poczuć gorący klimat z filmu Woody’ego Allena „Vicky, Christina, Barcelona”? Daj się porwać hiszpańskiemu temperamentowi tego niezwykłego miasta.

Wyjazd do Katalonii? Zarezerwuj nocleg w Barcelonie

Zanim wyruszysz na podbój tętniącej życiem drugiej stolicy Hiszpanii, warto się przygotować. Planowanie wycieczki należy rozpocząć od ustalenia dokładnego terminu i… zarezerwowania noclegu. Jeśli potrzebujesz dodatkowych udogodnień, hotele w Barcelonie oferują wiele możliwości dostosowania do potrzeb gości. Klimatyzacja, basen, fitness, parking czy restauracja w budynku – możesz wybierać wśród wielu możliwości ofert hotelowych.

Zamierzasz podróżować metrem? Najlepiej poruszać się po Barcelonie tym środkiem transportu – miasto jest świetnie skomunikowane, a oznaczenia w metrze niezwykle czytelne także dla obcokrajowców. Jeśli więc wybierasz się do Barcelony, a nie masz samochodu, zdecyduj się na hotel w pobliżu jednej ze stacji metra.

Śladem Gaudiego, czyli Park Guell, Casa Milla i Sagrada Familia

Być w Barcelonie i nie poznać architektury, która wyszła spod rąk Antoniego Gaudiego, to jak nie poznać miasta. Projektant działający w pierwszej połowie XX w. stworzył wiele budynków klasyfikowanych jako dzieła sztuki.

Na początek polecamy wybrać się do Casa Mila, czyli budynku stworzonego na potrzeby przedsiębiorcy Mili i jego żony. Dlaczego warto zacząć zwiedzanie właśnie od tej atrakcji? W budynku na wejściu dostaniesz przewodnik audio, który dokładnie przedstawi historię i twórczość Gaudiego, oczywiście ze wskazaniem na Casa Milę. Dzięki temu już na wstępie będziesz wiedzieć więcej.

Hiszpanie nazywają budowlę La Pedrera, czyli „kamieniołom” ze względu na to, że struktura budynku przypomina potężny blok skalny. Z kolei fasada obiektu kojarzy się z falami wzburzonego morza. W środku można poznać typowe aranżacje wnętrz pierwszych dekad XX wieku.

Kolejnym punktem obowiązkowym jest odwiedzenie kościoła Sagrada Familia. Gaudi poświęcił budowli ostatnie 15 lat swojego życia – był to okres, w którym architekt zajmował się już tylko sztuką sakralną. Prace trwają nieprzerwanie od 1882 roku i wciąż nie są zakończone. Całość konstrukcji, podobnie jak w przypadku innych jego dzieł, wynika z dogłębnej znajomości przyrody. Finezyjne kształty przypominające baśniowe, nienaturalne nieraz kształty są zawsze inspirowane strukturą prawdziwych roślin lub zwierząt.

Jeśli pogoda dopisze, warto odwiedzić także Park Guell. W środku można spacerować ciekawie ukształtowanym piętrowym ogrodem i podziwiać charakterystyczne balustrady ozdobione wielobarwną ceramiczną mozaiką. Tak, to właśnie w tym miejscu Barcelony najczęściej robi się zdjęcia do wrzucenia na Instagram.

Średniowieczne uliczki i churrosy, czyli Barri Gotic

Najpopularniejszą ulicą Barcelony jest oczywiście La Rambla. Zanim dojdziesz nią do wybrzeża, sugerujemy zwiedzić dokładniej otaczającą ją dzielnicę Barri Gotic. Podczas przechadzki wąskimi ulicami można podziwiać zabytkowe fragmenty murów miejskich jeszcze z IV wieku.

Spacerując deptakiem pełnym ulicznych straganów z pamiątkami i restauracji z tapasami, natkniesz się na punkty sprzedaży mięsa i wędlin, na przykład chorizo. Warto również wstąpić do jednej z tradycyjnych cukierni i spróbować słodkiego hiszpańskiego przysmaku – churrosów. Po godzinie 20.00 wybierz się do jednego z barów na sangrię, odwiedź bar tapas z tzw. pintchosami, czyli małymi kanapeczkami, lub restaurację z doskonałą paellą z kalmarami.

Na szczyt! Czyli wycieczka na Tibidabo i Montjuic

Jeśli zawsze, kiedy udajesz się w podróż, do plecaka pakujesz buty trekkingowe, a aktywny wypoczynek jest na liście priorytetów każdego weekendu poza miastem, to również nie będziesz zawiedziony. W Barcelonie możesz wybrać się na wspinaczkę na wzgórze Tibidabo. (A jeśli nie chcesz się przemęczać, wybierz się na górę funikularem, czyli kolejką górską).

Na szczycie znajdują się dwa kościoły o imponujących rozmiarach, usytuowane w taki sposób, że z daleka wyglądają jak jeden budynek. Niżej mieści się park rozrywki polecany jednak głównie rodzicom podróżującym z dziećmi.

Piękną panoramę miasta obejrzysz także ze wzgórza Monjuic. Po dotarciu na szczyt będziesz mógł zwiedzić Narodowe Muzeum Sztuki Katalonii z bardzo ciekawym zbiorem, zwłaszcza malarstwa sakralnego. Niżej znajduje się natomiast Magiczna Fontanna. W pobliżu mieści się również Fundacja Jeana Miro, gdzie obejrzysz surrealistyczne płótna niezwykłego malarza. Na te atrakcje potrzeba jednak nieco więcej czasu…

Jeśli urzekło Cię bogactwo atrakcji Barcelony, nie czekaj – już dziś zarezerwuj pokój w hotelu na AccorHotels.

Share: