Ważnym tematem, który w dalszym ciągu nie jest poruszany w dość oczywisty sposób jest antykoncepcja. Przyczynia się to do tego, że młode osoby szukają informacji w nieprawidłowy sposób, przykładowo na forach internetowych, gdzie ekspertem okazują się inni nastolatkowie.

Niedorzeczne sposoby zapobiegania niechcianej ciąży niedoinformowanych mają odwrotny do zamierzonego skutek. Kolejny etap to jeszcze gorszy plan B, czyli jak „tej” ciąży się pozbyć… Szokujące statystyki oraz raporty pokazują jak młodzi ludzie ignorują temat antykoncepcji.

Osoby zainteresowane tematem zapobiegania ciąży powinny przede wszystkim poznać te racjonalne, skuteczne sposoby.

Wśród najbardziej znanych będzie stosowanie prezerwatyw czy tabletek antykoncepcyjnych. Pierwszy ze sposobów daje około 98 % skuteczności. Dodatkowym jej atutem jest zapobieganie niechcianych chorób przenoszonych drogą płciową, przykładowo rzeżączką, kiłą czy zakażeniem się wirusem HIV, HBV oraz HCV. Ten sposób antykoncepcji dostępny jest dla każdego, nie potrzebujemy na nią bowiem recepty. Z biegiem czasu prezerwatywy zakupić można smakową, kolorową czy świecącą. Tego typu urozmaicenia albo chociażby lateks z którego jest tworzona może doprowadzić do uczuleń i podrażnień.

Dodatkowo należy uważać na zakupy z nieznanych źródeł, on-line czy w sklepach spożywczych/kioskach. Jakiś czas temu było głośno o złośliwej osobie przekuwającej prezerwatywy – przez co zwiększyła się ilość niechcianych ciąż!

Pamiętajcie, prezerwatywa jest jednorazowa, nie należy używać jej ponownie.

Kolejnym znanym sposobem są tabletki antykoncepcyjne. Jest to rodzaj żeńskiej metody zapobiegania ciąży. Wyróżniamy tabletki jedno, lub dwuskładnikowe. Te pierwsze, zwane minipigułkami – zawierają niskie dawki jednego hormonu – syntetycznego odpowiednika progesteronu (gestagenu). Tabletki dwuskładnikowe zawierają syntetyczne gestageny i etynyloestradiol. Hamują wydzielanie hormonu folikulotropowego, uniemożliwiając dojrzewanie pęcherzyków Graffa i komórek jajowych.

file.tabletki-antykoncepcyjne

Gestageny hamują natomiast owulację oraz utrudniają transport plemników za sprawą zmiany śluzu szyjki macicy. W przypadku pigułek jednoskładnikowych, wyłącznie hamują owulację i utrudniają wnikanie plemników do dróg rodnych kobiety.

Zażywanie tabletek jak w każdym przypadku ma swoje plusy i minusy. Pozytywnymi skutkami będą:

-zmniejszenie zachorowalności na raka trzonu macicy i jajnika,

-zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka jelita grubego,

-chemoprezerwacja dla kobiet z mutacją genów BRCA, które przyczyniają się do rozwoju raka piersi i jajników.

Wadami antykoncepcji hormonalnej są różnorodne skutki uboczne, jak krwawienia/plamienia acykliczne, trądzik lub nasilające się przetłuszczanie włosów, nudności, przybranie na wadze, obniżenie libido i inne. Są to oczywiście skutki, które nie będą dotyczyć każdej kobiety. Jest to sprawa indywidualna, a w przypadku pojawienia się tych zmian, bezzwłocznie należy skonsultować się z lekarzem.

Sławę zyskały również plastry antykoncepcyjne. Sposób ten dla niektórych wydaje się mało skuteczny ze względu na jego formę. Dla niedowiarków, plastry najczęściej zawierają ten sam skład jak pigułki dwuskładnikowe. Różnica jest taka, że plaster zmieniamy co tydzień. Pozytywnym skutkiem jest brak dolegliwości związanych z układem pokarmowym czy z samopoczuciem.

we_dwoje_1_17901

Dodatkowo nie ma problemu z zajściem w ciążę, ponieważ skutki tej antykoncepcji są w pełni odwracalne. Przyswajając hormony przez skórę nie musimy martwić się o problemy z żołądkiem i jelitami, a także z obniżonym libido czy zmianą masy ciała.

http://kobieta.wp.pl/kat,26355,title,tabletki-antykoncepcyjne,wid,17833840,wiadomosc.html

Inne sposoby zapobiegania ciąży skierowane są do osób, które w najbliższych latach definitywnie nie planują zakładania rodziny. Chodzi tu przykładowo o wkładkę domaciczną, którą umieszcza się w ostatni dzień krwawienia w macicy. Powoduje ona zmianę konsystencji śluzu oraz utrudnia przemieszczanie się plemników. Dodatkowo jony miedzi w niej zawarte działają plemnikobójczo.

wkladka-antykoncepcyjna

Możliwe są także działania niepożądane, których jak się okazuje jest sporo. Niektóre z nich to zwiększenie krwawienia, które występuje nawet w połowie cyklu. Zdarzają się również sytuacje, że wkładka wypada, czego skutkiem jest duży ból, niechciane ciąże, poronienia a nawet ciąże pozamaciczne.

Dostępne są również takie środki jak diafragma – kapturek dopochwowy, którego usunąć należy po 24 godzinach, czy naturalne sposoby zapobiegania ciąży. W tym przypadku kobieta musi znać pewne fizjologiczne objawy, które towarzyszą danemu dniu w cyklu miesięcznym. Co zaliczymy do wad tego sposobu? Na pewno będzie to możliwość błędnego określenia płodności czy zaburzenie cyklu poprzez stres, zmianę klimatu, chorobę, spożycie alkoholu i inne.

Każdy ze sposobów w zależności od naszego ciała i organizmu może mieć niepożądane jak i pozytywne skutki. Najważniejsza jest dobra edukacja i zdrowy rozsądek.

Share: