Ryga, stolica Łotwy

Ryga jest częścią Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego, czyli trasy turystycznej obejmującej 34 miasta w 7 krajach znajdujących się w basenie Morza Bałtyckiego, które jednocześnie mogą się pochwalić ceglaną architekturą gotycką. I właśnie takie zwiedzanie – szlakiem zachwycającej średniowiecznej architektury – proponujemy na weekendowy wyjazd do stolicy Łotwy.

Sprawdź najlepsze hotele w Rydze.

Na starówce: Dom Bractwa Czarnogłowych

Ryga słynie z wyjątkowo pięknej starówki, która została wpisana na listę zabytków UNESCO. Stare Miasto to – nomen omen – najstarsza część stolicy Łotwy, leżąca nad brzegiem rzeki Dźwiny. Jej historia sięga początku XIII wieku, zatem pamięta jeszcze przeszłość miasta portowego należącego do Hanzy. Warto pospacerować uliczkami tej dzielnicy i podziwiać piękno średniowiecznej architektury, w dużej mierze oszczędzonej przez wojenne zawieruchy.

Jakie zabytki można zwiedzić na Starym Mieście? Jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych Rygi jest Dom Bractwa Czarnogłowych. Wymienione zrzeszenie było organizacją kupców, którzy z różnych przyczyn nie mogli należeć do Wielkiej Gildii. Bractwo działało aż do II wojny światowej.

W pobliżu znajduje się także kamienica Szwaba zaprojektowana w podobnym stylu oraz pomnik patrona Rygi – Ronalda.

Kościół Św. Piotra w Rydze i panorama miasta

Kolejnym ciekawym budynkiem, także mieszczącym się na Starym Mieście, jest Kościół Świętego Piotra. Obiekt powstał na początku XIII wieku i początkowo był zachowany w stylu romańskim, później został przebudowany w estetyce gotyckiej.

Charakterystyczny element budynku stanowi wieża o wysokości 72 metrów. Na szczycie, na który można wjechać windą, znajduje się punkt widokowy. To idealne miejsce do podziwiania panoramy miasta. We wnętrzu warto obejrzeć epitafia i tablice pamiątkowe, a także barokowy grobowiec.

 

Dla wielbicieli czworonogów – muzykanci z Bremy i Koci Dom

Niedaleko Kościoła Św. Piotra znajduje się również rzeźba przedstawiająca muzykantów z Bremy. Pomnik przedstawiający osła, psa, kota i koguta (który w bajce wieńczył zwierzęcą „wieżę”) postawiono, by podkreślić partnerstwo dwóch miast: Rygi i Bremy. Mówi się, że pogłaskanie któregoś ze zwierząt przynosi szczęście – największą mocą jest podobno obdarzony nos osła.

Popularny punkt, do którego udają się turyści, to również Dom Kotów czy inaczej Koci Dom. Secesyjny budynek stylizowany na średniowieczną kamienicę wyróżniają stożkowate wykończenia dachowe – widnieją na nim dwie figurki kotów, unoszących ogon.

Ku Zachodowi, czyli Pomnik Wolności

W centrum Rygi znajduje się także Pomnik Wolności – monument przedstawiający postać kobiety. Twarz bohaterki jest zwrócona na zachód, co ma symbolizować powiązanie Łotwy z cywilizacją zachodnią. Obiekt został odsłonięty w 1935 roku i stał się alegorią wolności mieszkańców kraju. Oni sami sfinansowali również całe przedsięwzięcie.

W czasie okupacji kraju przez ZSSR pojawiły się głosy, że pomnik należy zlikwidować. Zamiast tego zdecydowano się jednak na dostawienie pomnika Lenina, który usunięto w 1991 roku.

Hale targowe na zakupy i Łotewska Akademia Nauk

W pobliżu dworca mieści się z kolei potężnych rozmiarów hala targowa. Do budowy Centraltrigus wykorzystano niemieckie hangary, a cały obszar – podobnie jak Stare Miasto – został wpisany na listę UNESCO. To właśnie na halach targowych można kupić dobrej jakości pieczywo, nabiał, wyroby cukiernicze czy owoce.

W pobliżu hal znajduje się również Łotewska Akademia Nauk – sowiecki budynek sprezentowany przez Józefa Stalina, który przypomina nieco warszawski PKiN. Polecamy wjechać na szczyt, tj. 18. piętro, i podziwiać panoramę miasta.

Gdzie się zatrzymać? Nocleg w Rydze

Przed wyprawą do stolicy Łotwy warto zapewnić sobie odpowiedni do oczekiwań nocleg. Szeroki wybór apartamentów z udogodnieniami odpowiadającymi na Twoje potrzeby znajdziesz dzięki AccorHotels.

Share: