Nie sposób zliczyć metody olejowania włosów, ponieważ jest ich bardzo wiele. Praktycznie ogranicza nas tylko nasza kreatywność, ponieważ olejki możemy nakładać w towarzystwie innych kosmetyków lub składników odżywczych, na mokre lub suche włosy, a nawet przed myciem lub po nim. Praktycznie każdy naturalny olejek można zastosować na skórę głowy i włosy lub tylko wybrany fragment np. wyłącznie na końcówki. I wreszcie nakładany olejek może mieć temperaturę pokojową, być wcześniej podgrzewany lub ocieplany w trakcie olejowania (sauna do włosów).

Jak nie pogubić się w tym wszystkim? Oto kilka najpopularniejszych metod olejowania włosów, które można dowolnie modyfikować i dostosowywać do swoich potrzeb. Są doskonałą bazą.

1. Olejowanie na sucho – dowolny olejek rozprowadzamy dłońmi na całej długości włosów przed myciem lub po myciu i wysuszeniu. Metoda jest szybka, łatwa i daje możliwość określenia, gdzie został już nałożony olej, a gdzie jeszcze nie.

2. Olejowanie na mokro – wybrany olej nakładamy na wilgotne (nie całkiem mokre) włosy lub ich fragment. Możemy to zrobić po myciu i osuszeniu ręcznikiem lub po prostu zmoczyć włosy bezpośrednio przed zabiegiem. Woda nie tylko ułatwia nakładanie gęstszych olejów, ale również pozwala olejkom łatwiej i głębiej wnikać we włosy.

3. Olejowanie na ciepło – wybrany olejek lub mieszankę naturalnych olejków delikatnie podgrzewamy np. w kąpieli wodnej, a następnie wmasowujemy w skórę głowy i włosy. Trzeba uważać, aby temperatura oleju nie była zbyt wysoka, ponieważ możemy się wówczas poparzyć. Podgrzany olejek dużo lepiej wchłania się we włosy i intensywniej działa.

4. Olejowanie w misce – kilka kropli ulubionego olejku lub olejków dodajemy do miseczki z ciepłą wodą, w której następnie moczymy włosy przez kilka minut. Choć kobiety rzadko korzystają z tej czasochłonnej metody, mówi się, że olejki w ten sposób dokładniej otulają pasma.

5. Olejowanie na odżywkę – można powiedzieć, że to lekka modyfikacja metody z olejowaniem włosów na mokro. W tym przypadku wybrany olejek nakładamy na włosy pokryte odżywką lub balsamem do włosów. Po kilkunastu minutach zmywamy oba kosmetyki.

6. Olejowanie na noc – ten sposób często podaje się jako zupełnie oddzielną metodę olejowania włosów, choć chodzi tylko o czas trzymania oleju na włosach. Wybrany olej nakładamy dowolną metodą na włosy, zabezpieczamy czepkiem kąpielowym i zostawiamy na całą noc.

Share: