trądzikowa mapa twarzy

Być może słyszałyście o określeniu „trądzikowa mapa twarzy”? Może gdzieś kiedyś przewinął się artykuł na ten temat? Ale co taka mapa oznacza?

Trądzik – zmora okresu dojrzewania większości kobiet (ale i mężczyzn). Po pewnym czasie okazuje się, że zmiany trądzikowe nie dotyczą tylko nastoletnich lat, ale towarzyszą często przez całe życie. Może nie w takim natężeniu jak podczas dojrzewania, ale z pewnością raz na jakiś czas pojawi się na naszej twarzy „nieproszony gość” w postaci pryszcza. Często jest tak, że wyrastają zawsze w jednej okolicy na twarzy. Na ogół nie zwracamy uwagi na to, że wciąż są w jednym miejscu. Ma to jednak swoje znaczenie.

Otóż okazuje się, iż miejsce występowania zmian trądzikowych może odzwierciedlać stan zdrowia naszych organów wewnętrznych i ogólnie naszego ciała. Takie niedoskonałości na twarzy mogą świadczyć o problemie w naszym organizmie, a cera jest w stanie zakomunikować więcej niż nam się wydaje. Warto więc obserwować twarz. „Wędrówkę” po wspomnianej mapie zacznijmy od góry twarzy i pokierujemy się w dół.

  • Środek czoła – jelito cienkie

Ta część twarzy odpowiada za problemy z jelitem cienkim. Wypryski w tym miejscu mogą oznaczać problemy trawienne lub ogólnie złą pracę jelit. Ich przyczyną może być nieodpowiednia dieta, czyli np. fast foody, słodycze, gazowane napoje. Nie bez znaczenia jest również nasz tryb życia – stres oraz nieprzespane noce. Warto zmienić dietę, pić większą ilość wody, a także więcej wypoczywać.

 

  • Górna część czoła – pęcherz

Wypryski w tym miejscu mogą sygnalizować problemy z pęcherzem, a co za tym idzie z moczem. Zwróćmy uwagę, czy podczas wizyty w toalecie nie boli nas pęcherz. Naprawdę warto zbadać mocz, pić więcej wody, oczyścić organizm. Poprawi to kondycję nie tylko pęcherza, ale również nerek.

 

  • Obszar bezpośrednio nad brwiami oraz pomiędzy nosem a górną wargą – serce

Nie można bagatelizować częstych wyprysków pojawiających się w wymienionych miejscach! Czubek nosa również jest powiązany z sercem. Takie pryszcze mogą  świadczyć o poważnych problemach z sercem, czyli jednym z najważniejszych organów. Warto w tej sytuacji zbadać je, a także ciśnienie krwi, poziom cholesterolu oraz zażywać witaminy z grupy B.

 

  • Obszar pomiędzy oczami – wątroba

Wypryski między oczami oraz po obu stronach oczu oznaczają najczęściej, że wątroba nie funkcjonuje najlepiej, a naszemu organizmowi potrzebny jest detoks. Przyjęliśmy zbyt dużo toksyn i w ten sposób wątroba „domaga się” oczyszczenia. Warto wyeliminować przede wszystkim alkohol, nabiał, nocne podjadanie, które spowalnia nasz metabolizm i trawienie. Wskazana jest lekkostrawna dieta.

 

  • Obszar pod oczami – nerki

Podobnie jak w przypadku pęcherza, ciało próbuje nam zasygnalizować, że pojawił się problem z moczem oraz z toksynami w organizmie. Należy oczyścić organizm, pić więcej wody, herbatek oczyszczających, wyeliminować z diety cukier. I oczywiście zbadać mocz. Wypryski na uszach również odnoszą się do problemów z nerkami.

 

  • Środek policzków – żołądek

Jeżeli na naszych policzkach często pojawiają się pryszcze, a zdarza nam się mieć problemy z żołądkiem, jest to jasny znak o jego złym stanie. Najczęściej jest to spowodowane niezbilansowaną dietą i objadaniem się. Wypryski na policzkach świadczą również o alergiach i nietolerancjach pokarmowych. Warto wtedy udać się na wizytę do lekarza i zrobić testy alergiczne, aby dowiedzieć się jakie produkty należy wyeliminować z diety. Niezależnie od tego, należy zdrowiej się odżywiać.

 

  • Dół policzków – płuca

Najczęstszy problem wśród palaczy. Pryszcze w tym miejscu spowodowane są przede wszystkim paleniem czynnym, ale też biernym. Chyba nie musimy wspominać o konieczności rzucenia palenia. W przypadku biernych palaczy najlepiej jest unikać miejsc zadymionych oraz nie przebywać w towarzystwie palących. Niestety coraz częstszą przyczyną wyprysków zlokalizowanych w dolnej części policzków jest bardzo zanieczyszczone powietrze i smog. Wychodząc na zewnątrz, warto zabezpieczyć szczególnie tę część twarzy (np. kremami). Problemy skórne w tej strefie powodują również bakterie gromadzące się na poduszce czy telefonie.

 

  • Obszar obok ust – jelito grube

Pryszcze wokół ust sygnalizują problemy podobne jak w przypadku jelita cienkiego, wątroby i żołądka, a także kłopoty z nieregularnym wypróżnianiem oraz zaburzoną pracą żołądka.  Podstawą w tych wszystkich przypadkach jest zdrowe odżywianie się, lekkostrawna dieta, wyeliminowanie toksyn z organizmu, picie większych ilości wody. Poza tym warto zwrócić większą uwagę na higienę związaną ze spożywaniem posiłków. Być może wypryski wokół ust pojawiają się z powodu niedokładnego mycia rąk, jedzenia nieumytych owoców i warzyw.

 

  • Broda – problemy ginekologiczne/hormony

Chyba prawie każdej z nas raz w miesiącu wyskoczy krostka w czasie, gdy spodziewamy się miesiączki lub w jej trakcie. Zmiany hormonalne w tym okresie często uwidaczniają się na brodzie. Jeżeli jednak pryszcze pojawiają się o wiele częściej, a nawet nie znikają, warto udać się na wizytę do ginekologa, ponieważ może to świadczyć o poważniejszych problemach. Broda jest połączona z układem hormonalnym, więc każda zmiana w kobiecym ciele związana z tym właśnie układem, powoduje wypryski na brodzie. Poza tym mogą one być spowodowane stresem.

Share: