cera sucha

Cera sucha – jak ją pielęgnować?

Każdy typ cery wymaga pielęgnacji i odpowiedniej ochrony. Niestety często bagatelizujemy podpowiedzi, które przekazuje nam skóra i uciekamy do nieskutecznych rozwiązań. Skóra tłusta wiąże się z licznymi zmianami skórnymi, a sucha z koniecznością intensywnego nawilżania.

 

Cera sucha

Jedną z czterech typów cery jest cera sucha. Charakteryzuje się uczuciem ściągnięcia, drobnymi zmarszczkami i w zależności od obecności naczynek – mniejszą lub większą odpornością na podrażnienia atmosferyczne.

 

Cera sucha – wrodzona lub nabyta

Każdy typ cery możemy nabyć pod wpływem wielu czynników. Do tego grona możemy zaliczyć stres, choroby czy zanieczyszczone środowisko. Pozostałe to te, na który mamy bezpośredni wpływ – czyli stosowanie złej jakości kosmetyków lub nieodpowiednich dla naszej skóry, używki oraz zła dieta.

Nabycie suchej skóry następuje w wyniku osiągnięcia pewnego wieku – w trakcie menopauzy i u osób starszych, a także w okresie ciąży.

 

Cechy cery suchej

Niestety cera sucha nie jest ideałem. Charakteryzuje się dużą wrażliwością i mniejszą elastycznością w porównaniu do posiadaczek cer o większym nawodnieniu. Posiadaczkom cery suchej można pozazdrościć mało widocznych porów. Cera sucha zazwyczaj się nie świeci i nie wymaga stosowania pudrów, bibułek i baz matujących.

Ku uciesze „suchoskórnych” coraz powszechniejsze są kosmetyki rozświetlające. Dzięki nim twarz nabierze blasku i świeżości. Ten typ cery charakteryzuje się także szorstkością, ponieważ ma tendencję do złuszczania. W wyniku napięcia skóry dochodzi do jej podrażnienia, zaczerwienienia i pieczenia. Ponadto jest ona cieńsza i bardziej delikatna, między innymi na czynniki atmosferyczne.

Już po 20 roku życia pojawiają się pierwsze zmarszczki, dlatego odpowiednia pielęgnacja tej cery jest bardzo istotna.

 

Pielęgnacja cery suchej

Posiadaczki cery suchej często nie zdają sobie sprawy z ryzyka, jakie niesie lekceważenie jej pielęgnacji. Przy źle dobranym podkładzie uwydatniają się suche skórki, a brak nawilżania doprowadza do różnorodnych zmian skórnych. Na szczęście skóra sucha nie wymaga matowienia, a odpowiedniego nawilżenia.

Kosmetyki powinny być wzbogacone o substancje lipidowe, które odpowiadają za nawilżenie i ochronę skóry. Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe NNKT działają odżywiająco, odmładzająco i przeciwzapalnie. NNKT uzupełniają liczbę lipidów i spowalniają procesy starzenia się. Innym ważnym związkiem chemicznym z grupy lipidów są ceramidy, które odpowiadają za utrzymanie odpowiedniej elastyczności skóry. Suchą skórę możemy pielęgnować olejami z awokado, migdałów czy kiełków przenicy. Należy stosować kremy tłuste i półtłuste.

Kosmetyki do cery suchej powinny hamować parowanie wody. Z tego względu zaleca się stosowanie kwasu hialuronowego, laktobionowego lub ferulowego, a także mocznika. Cennymi produktami przeznaczonymi do tego typu cery są te na bazie witamin – A, E czy B.

 

Czego cera sucha „nie lubi”?

Wbrew pozorom, taka cera nie toleruje nawilżania wodą. Nie powinnaś myć nią twarzy, bo ta metoda przyspiesza utratę wody z wewnętrznej części naskórka. Dodatkowym błędem jest używanie mydeł, chyba że zaopatrzysz się w te z naturalnych składników. W innym wypadku nadmiernie wysuszysz skórę ze względu na zasadowy współczynnik pH w mydłach.

Unikaj solarium, długotrwałej ekspozycji skóry na słońcu, chroń twarz przed wiatrem, mrozem i zanieczyszczonym środowiskiem. Ten typ cery nie lubi dymu, dlatego warto zrezygnować z palenia papierosów oraz przebywania w otoczeniu palących. Ponadto – pij dużo wody, odżywiaj się lekko i zdrowo.

Nie polecamy stosowania gruboziarnistych, ostrych peelingów i przypadkowych kosmetyków, opartych m.in. o alkohol.

Jeśli uszkodzimy naturalną barierę lipidową skóry, będzie się regenerować dłużej aniżeli w przypadku innych typów cery.

 

Maseczka dla cery suchej

Potrzebujesz:

  • 2 łyżki stołowe oleju kokosowego
  • ¼ szklanki miodu
  • kilka kropel olejku lawendowego

Wszystkie składniki wymieszaj ręcznie lub za pomocą blendera, następnie nałóż na twarz. Pozostaw na skórze od 15 do 20 minut po czym zmyj ciepłą wodą. Po tym zabiegu dodatkowo zastosuj skuteczny krem nawilżający.

Olej kokosowy ma działanie nawilżające i odżywcze, miód działa jako środek utrzymujący wilgoć, a olejek lawendowy zmniejszy stany zapalne.

Posts created 900

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top