Ciekawe biografie na marcowe wieczory!

Istnieje opinia (być może to stereotyp), iż kobiety w większości kochają czytać romanse, „wsiąkać” w świat idealnej lub nieszczęśliwej miłości. Na ogół ludzie wolą czytać książki różnych gatunków, które są literacką fikcją. Natomiast dzisiaj przedstawiamy Wam biografie oparte na faktach, które opowiadają o prawdziwych historiach kobiet.

  1. Piper Kerman „Dziewczyny z Danbury. Orange Is the New Black”

Bardzo ciekawa pozycja, na podstawie której Netflix wyprodukował niezwykle popularny serial „Orange Is The New Black”. Książka opowiada historię kobiety, której przeszłość odezwała się po latach. Swoje spokojne życie musiała zamienić na przetrwanie za kratkami amerykańskiego więzienia dla kobiet.

Główna bohaterka – Piper swego czasu pośredniczyła w handlu narkotykami. Porzuciła ten proceder i zaczęła prowadzić spokojne życie. Jednak zbieg nowych wydarzeń doprowadził do jej procesu i kilkunastomiesięcznego wyroku. Autorka opisuje nie tylko swoje losy za murami więzienia, ale także losy innych kobiet, głównie pochodzących z marginesu społecznego i rzecz jasna powiązanych ze światem przestępczym.

  1. Danuta Wałęsa „Marzenia i tajemnice”

Można byłoby pomyśleć, iż książka jest przeznaczona dla znawców i sympatyków historii. Lecz nie do końca tak jest. Żona byłego prezydenta Lecha Wałęsy w odważny sposób przedstawia swoje doświadczenia i uczucia kobiety samotnej w małżeństwie, czasem przytłoczonej opieką nad sporą gromadką dzieci, zmęczoną ciągłym tłumem w mieszkaniu i walką męża o wolny kraj. Jednak zawsze była wierna i jako przykładna żona trwała przy swoim mężu. Książka niezwykle osobista. Możemy poznać naszą byłą pierwszą damę od strony, której w telewizji nigdy nie widzieliśmy.

  1. Sophie Hayes „Sprzedana”

Wstrząsająca opowieść młodej dziewczyny, którą dobry przyjaciel zmusił do prostytucji w obcym kraju. Główna bohaterka była w nim zakochana, jednak jej szczęście nie trwało długo. Zaufała przyjacielowi, a ten wymusił na niej prostytucję. Przez niemal pół roku była gwałcona, bita, poniżana, wykorzystywana. Cudem udało jej się wydostać z piekła. Dopiero po kilku latach poczuła względny spokój i postanowiła w formie książki opowiedzieć o swoich przeżyciach, żeby przestrzec inne dziewczyny, aby nie spotkał je podobny los. Książka daje do myślenia i opowiada o procederze współczesnego handlu ludźmi.

  1. Anna Herbich „Dziewczyny z Powstania”

Opowieść typowo historyczna, ale zaciekawi również osoby, które nie interesują się tego typu tematami. Autorka opowiada o kobietach niezwykle odważnych, silnych, niezłomnych. Pokazuje, jak drobne, wrażliwe kobiety musiały zmierzyć się z nieludzkimi warunkami wojny i często wykazać się odwagą, jaką nie powstydziłby się niejeden mężczyzna.

Anna Herbich przeprowadziła rozmowy z kobietami, które ponad 70. lat temu były świadkami wojny, a w tym przypadku Powstania Warszawskiego. Jedna z nich ukrywała się w piwnicy z nowonarodzonym dzieckiem, inna dzielnie opatrywała każdego rannego, jakiego zobaczyła, natomiast jeszcze inna w opisywanym okresie miała zaledwie 8 lat, a rozumiała więcej niż niejeden dorosły. Każdego dnia walczyły o przetrwanie, o jutrzejszy dzień, o życie.

  1. Patryk Vega „Niebezpieczne kobiety”

Tytuł i autor, o którym z różnych przyczyn jest bardzo głośno. Pomijając wszystkie opinie, jakie padły na temat książki, a głównie filmu, który powstał na jej podstawie, warto skupić się na losach kobiet policjantek. Z wywiadów, jakie kilka z nich udzieliło autorowi wynika, że ich życie nie należy do łatwych. Zarówno życie zawodowe, jak i prywatne. Obecne są w nim niebezpieczne sytuacje, przebywanie w obecności przestępców, prześciganie się w wynikach pracy z mężczyznami, niewybredne komentarze na swój temat, a wreszcie brak życia prywatnego, bardzo często rozwody. Niekiedy musiały zmienić swój charakter i zwyczajnie stać się nieczułe. Podkreślają jednak, że zawód, jaki wykonują nie jest pracą, jest służbą, a służbie poświęca się wszystko.

Posts created 18

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top