Gdy treść jelitowa przez długi czas zalega w przewodzie pokarmowym, pojawiają się zaparcia. Prawidłowo funkcjonujący układ pokarmowy pozwala oddawać stolec raz dziennie. Gdy częstotliwość ta wyraźnie się zmniejsza, pojawiają się zaparcia. Jak się z nimi uporać?

Czym są zaparcia?

Zaparcie polega na zaleganiu treści pokarmowej przez dłuży czas głównie w jelicie grubym. Mówi się o nim również, gdy pojawiają się problemy z wydaleniem stolca. Tak naprawdę częstotliwość wypróżniania się to kwestia indywidualna, zależna od wielu czynników. Fakt, że oddawanie stolca nie odbywa się codziennie, nie musi oznaczać zaparć. Niektórzy wypróżniają się kilka razy w tygodniu. Jeśli stolec przy rzadszym wypróżnianiu zachowuje prawidłową konsystencję, barwę, objętość i wagę, problem nie występuje.

Trudności odczuwane podczas wydalania stolca, towarzyszący ból, spadek masy ciała, utarta apetytu, nudności, a nawet krwawienie, nierzadko towarzyszą zaparciom. Gdy problem się nasila, należy w pierwszej kolejności dotrzeć do jego przyczyny.

Przyczyny i leczenie zaparć

Zaparcia mogą mieć swoje podłoże w nieprawidłowo funkcjonujących poszczególnych odcinkach układu pokarmowego, ale i w schorzeniach neurologicznych. Towarzyszą zaburzeniom czynnościowym, niedoczynności tarczycy, endometriozie, cukrzycy, przepuklinie, hemoroidom i nowotworom jajników/macicy.

Problemy z wypróżnianiem są charakterystyczne, gdy nagle zmienia się dieta, tryb życia lub odbywa się częste i przede wszystkim długie podróże. Jeśli przyczyny należą do grupy sytuacyjnych, wspomagająco mogą pomóc środki apteczne, takie jak Xenna Extra, Travisto activ czy Colon C.

Z suplementów najlepiej korzystać tylko doraźnie. Najważniejsze jest, by przeanalizować swój tryb życia oraz jadłospis. Ulgę w zaparciach przynosi uregulowanie trybu życia, zmiana diety oraz podejmowanie prób oddawania stolca każdego dnia o tej samej porze. Warto pamiętać, że długotrwałe stosowanie środków przeczyszczających, może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego.

Zaparcia są uciążliwe, bywają bolesne, ale leczenie chorób podstawowych i kilka zmian wprowadzonych w życie, pozwalają uporać się z tą przypadłością i poprawić komfort funkcjonowania.