Kaszel to jedna z naturalnych reakcji obronnych organizmu. Pojawia się w wielu sytuacjach, na przykład wtedy, kiedy w drogach oddechowych zalega śluz. Kiedy męczy nas kaszel, sięgamy po odpowiedni syrop. Ten na kaszel suchy jest inny niż syrop na kaszel mokry. Czy syropy na kaszel naprawdę przynoszą poprawę?
Syrop na kaszel dopasowany do rodzaju kaszlu
Aby syrop na kaszel przyniósł poprawę, należy przede wszystkim dobrać go właściwie do rodzaju kaszlu. W przypadku kaszlu suchego, który uważany jest za kaszel bezproduktywny, postawić należy na taki syrop, który rozrzedzi wydzielinę. Kaszel mokry (określany również jako wilgotny) to kaszel przebiegający z odkrztuszaniem. Wybierając syrop na kaszel mokry, należy postawić na taki, który sprawi, że wykrztuszenie wydzieli będzie prostsze. Jeśli syrop nie zostanie dobrany do rodzaju kaszlu, musimy liczyć się z tym, że nie zadziała.
Jak objawia się kaszel mokry?
Kaszel mokry to kaszel, który pojawia się głównie w godzinach rannych. Nie jest to kaszel nocny. W związku z tym nie utrudnia spania i wypoczynku. Nie ma również gwałtownego charakteru. Jest dużo bardziej spokojny, a tym samym mniej męczący.
Syrop na kaszel mokry – jakie substancje powinien zawierać?
W aptekach znaleźć można całe mnóstwo syropów na kaszel mokry, z których znaczna część dostępna jest bez recepty. Wśród substancji czynnych, znajdujących się w takich syropach wymienić należy:
- ambroksol;
- bromheksynę;
- karbocysteinę;
- erdosteinę.
Jeśli nie wiemy, na jaki syrop się zdecydować, zawsze warto poradzić się farmaceuty. Należy również pamiętać, że jeśli kaszel utrzymuje się, nie przechodzi mimo zastosowania leku, niezbędna będzie wizyta u lekarza. Warto pamiętać, że syrop na kaszel mokry nie powinien być zażywany przed snem. Większość specjalistów uważa, że taki syrop można wypić najpóźniej o godzinie 18. Nasila on bowiem odruch kaszlu, prowokując do wykrztuszenia wydzieliny.
Syrop na kaszel suchy – jakie substancje może zawierać?
Podstawowym zadaniem syropu na kaszel suchy jest stłumienie kaszlu i wysuszenie błony śluzowej. W sprzedaży dostępne są syropy na kaszel suchy, które zawierają takie substancje, jak:
- kodeina;
- folkodyna;
- hydrokodon;
Warto takie syropy na kaszel zażywać przed pójściem spać. Kaszel suchy ma bowiem to do siebie, że nasila się głównie nocą. Może być tak uporczywy i męczący, że przespanie choćby kilku godzin staje się niemożliwe.
Jak stosować syrop na kaszel?
Przede wszystkim należy dokładnie zapoznać się z ulotką dołączoną do leku. Zawiera ona między innymi informacje dotyczące dawkowania, a także tego, jak często w ciągu doby można syrop wypić. Bardzo ważne jest, aby nie przekraczać dawek wskazanych w ulotce.
Syrop na kaszel to dobry wybór, jeśli borykamy się z kaszlem. Warto jednak pamiętać, że jeśli objaw ten utrzymuje się długo, a syrop nie pomaga, niezbędna jest konsultacja lekarska. Kaszel sam w sobie nie jest bowiem chorobą. Może jednak sugerować, że w naszych drogach oddechowych dzieje się coś złego.