Coraz więcej mówi się obecnie o tym, jak ogromną rolę odgrywają w naszym organizmie jelita i dlaczego trzeba o nie wyjątkowo zadbać. Lekarze bardzo często wskazują, że to właśnie jelita odpowiadają za odpowiedź immunologiczną organizmu, a jednocześnie umożliwiają wchłanianie składników odżywczych. Czy przyjmując probiotyki można je regularnie wzmacniać?
Skąd wiadomo, że jelita są zdrowe?
Każdy z nas powinien dobrze znać swój organizm i odczytywać jego sygnały. Jeśli nie pojawiają się żadne większe problemy z trawieniem, a przede wszystkim z wypróżnieniami – najczęściej oznacza to, że jelita są w dość dobrej formie. Objawy takie jak biegunki, zaparcia, bóle brzucha, które nasilają się i często powtarzają z pewnością świadczą o problemach lub niewłaściwej diecie.
Trzeba pamiętać również o tym, że jelita są odpowiedzialne za odporność organizmu. Osoby podatne na infekcje i choroby najczęściej mają po prostu wyjałowione jelita, na przykład na skutek zastosowania antybiotykoterapii bez wspierania jelit przy pomocy dobrego probiotyku. Lekarze bezwzględnie wskazują, że do każdego antybiotyku należy dokupić wysokiej klasy preparat, który dostarczy odpowiednich kultur bakterii i pozwoli na odnowienie się całej gospodarki i uzyskania równowagi. Przewaga grzybów w jelitach jest bardzo groźna i może wywoływać różnego rodzaju choroby i przypadłości.
Jak dbać o kondycję jelit na co dzień?
Niezwykle istotna rola to regularne spożywanie posiłków niewielkiej wielkości. Ma to wpływ na regularność wypróżnień. Ważne, aby w diecie znalazło się sporo błonnika pokarmowego, ponieważ działa jak szczoteczka i zbiera po drodze wszelkie resztki kałowe i pozostałości, które wymiatane są i nie kumulują toksyn w organizmie. Oczywiście błonnik potrzebuje dużych ilości płynów, ponieważ wtedy pęcznieje i wspaniale pobudza perystaltykę jelit. W diecie nie może zabraknąć świeżych warzyw i owoców, a powinno być jak najmniej produktów przetworzonych i cukrów.
Probiotyki dla zdrowia jelit
Od dawno wiadomo, że preparaty zawierające żywe kultury bakterii jak Sanprobi IBS, Enterol 250, czy Multilac korzystnie wpływają na pracę jelit i stan ich zdrowia. Można je stosować również na co dzień, poza okresem antybiotykoterapii. Trzeba jednak pamiętać, aby raz na jakiś czas zmienić probiotyk na inny, który będzie zawierał inne szczepy bakterii. Po kilku tygodniach stosowania wybranego preparatu można pozwolić sobie również na kolejne kilka tygodni przerwy.
Nie można zapominać o naturalnych probiotykach, które można znaleźć na co dzień w naszej kuchni. Są to przede wszystkim domowe kiszonki. Kapusta czy ogórki są nie tylko smaczne, ale równie korzystnie wpływają na stan zdrowia jelit i całego układu pokarmowego. Warto również kisić buraki, kalafiora, czy rzodkiewkę. Cała masa bakterii znajduje się także w soku z kiszonki, który można z powodzeniem wypijać. Dodatkowo, co jakiś czas można pozwolić sobie na wysokiej jakości jogurt. Krowie mleko nie na wszystkich nas działa korzystnie, ale w sklepach można również liczyć na wybór jogurtów kozich i owczych.