Herbata to dość popularny trunek, który ma wielu swoich zwolenników. Jednak nie każdy lubi jej gorzki smak. Z tego właśnie względu nieodłącznym elementem, jaki towarzyszy herbacie jest substancja słodząca. Może nią być tradycyjnie cukier lub miód, ksylitom czy erytrol – możliwości jest dużo. W związku tym, że cukier nie jest najzdrowszą formą osłodzenia sobie tego ciepłego napoju, wiele osób decyduje się na jego zamienniki. Czym można posłodzić herbatę?
Czym słodzić herbatę?
Odnosząc się do kwestii samego cukru, warto wspomnieć, iż samo spożywanie cukru nie niesie ze sobą mnóstwa szkodliwych skutków w organizmie. Tak naprawdę najniebezpieczniejsze jest jego nadużywanie. Niestety, w związku z faktem, iż produkt ten dodawany jest do wielu produktów, spożywany jest nie tylko w słodyczach czy herbacie. Stąd też nietrudno o jego nadużycie. Cukier wywiera negatywny wpływ na ludzkie zdrowie, ponieważ:
- Bywa przyczyna chorób zębów;
- Sprzyja nadwadze i otyłości;
- Jest przyczyną chorób krążenia;
- Przyspiesza problemy z metabolizmem;
- Prowadzi do cukrzycy;
- Jest czynnikiem depresjogennym;
- Sprzyja powstawaniu trądziku;
- Prawdopodobnie sprzyja nowotworom.
Cukier wydaje się być najgorszym produktem do słodzenia herbaty, dlatego osoby, które nie wyobrażają sobie jej gorzkiego smaku, powinny poszukiwać swojej zdrowej alternatywy tego słodkiego składnika.
Erytrol, stewia, miód – czym słodzić herbatę zamiast cukru?
Na rynku dostępna jest szeroka gama zamienników cukru, gdzie niektóre są bardziej wskazane od innych. Należy zwracać uwagę na ich pochodzenie, skład oraz to, czy mogą ewentualnie wpływać negatywnie na inne aspekty zdrowia. Jako alternatywę dla cukru można wymienić:
- Syrop klonowy;
- Miód;
- Erytrol;
- Stewię;
- Syrop z agawy;
- Ksylitol;
Każdy z wyżej wymienionych produktów jest nieco inny i jego zastosowanie związane jest z większym lub mniejszym zyskiem dla ludzkiego organizmu. Produktami, które są w Polsce bardzo cenione oraz najczęściej znajdują się pod ręką to suszone owoce i miód. O zaletach związanych ze spożywaniem miodu powszechnie wiadomo: jego wadą jest jednak to, iż cechuje się on większą dawką kalorii niż cukier. Poza tym zawartość fruktozy i glukozy sprawia, że są one bardzo dobrze przyswajane przez organizm. Miód lepiej oddziałuje również na gospodarkę mineralną organizmu – w porównaniu do białego cukru. Syrop z agawy i syrop klonowy są propozycjami bardziej egzotycznymi, jednak coraz bardziej popularnymi w naszym kraju. Syrop klonowy ma przewagę nad miodem i cukrem, ponieważ zawiera witaminy B, garbniki, białka, fosfor, wapń, potas, magnez, żelazo, fluor. Natomiast syrop z agawy cechuje się niskim indeksem glikemicznym oraz zawartością inuliny, która jest bardzo cennym naturalnym probiotykiem. Stewia i erytrol to słodziki, które są nawet kilkaset razy słodsze od cukru. Warto je spożywać głównie dlatego, iż w zasadzie są one pozbawione kalorii. Do słodzenia herbaty niektórzy stosują również lukrecję, melasę buraczaną czy też melasę trzcinową.