Ekopieluchowanie to nic innego, jak używanie pieluszek wielorazowych. Kiedyś były one bardzo popularne, potem na jakiś czas zostały wyparte przez pampersy, a w ostatnich latach znów powracają do łask konsumentów. Czy rzeczywiście warto spróbować takiego pieluchowania? Jakie są wady i zalety?

Pieluszki bambusowe i bawełniane – fakty i mity

Do wielopieluchowania najczęściej używane są pieluszki bambusowe lub bawełniane. Oba te materiały doskonale nadają się dla dzieci. Noworodki oraz niemowlęta mają zazwyczaj bardzo wrażliwą, delikatną skórę, która jest podatna na odparzenia. W przypadku jednorazowych pampersów dziecko może nosić je co prawda dłużej, ponieważ są bardzo chłonne, jednak nie są przewiewne, przez co mogą pojawić się problemy ze skórą maluszka, sprawiające mu niemały dyskomfort. Natomiast pieluszki bambusowe lub bawełniane mogą być używane nawet podczas lata, gdzie temperatury często są bardzo wysokie. Materiał przepuszcza bowiem doskonale powietrze i pozwala skórze oddychać, dzięki czemu bardzo rzadko pojawiają się jakiekolwiek kłopoty dermatologiczne. Ludzie często boją się, że pieluszki wielorazowe będą notorycznie przesiąkać, przez co dziecko będzie czuło się niekomfortowo. Co prawda tego typu produkty nie są aż tak chłonne, jak pampersy jednorazowe, jednak przy regularnym ich zmienianiu nie będzie większego problemu z ich przesiąkaniem. Jeśli wiemy, że czeka nas np. dłuższa podróż, wówczas zwyczajnie przerzućmy się na chwilę na pieluchy jednorazowe.

Czy warto spróbować ekopieluchowania?

Ekopieluchowanie może być bardzo dobrą opcją, jednak nie dla każdego. Trzeba zdawać sobie bowiem sprawę z tego, że istnieją nie tylko zalety, ale również wady tego rozwiązania. Używanie wielorazowych pieluszek będzie dla nas idealne, jeśli zależy nam na oszczędnościach. Pampersy jednorazowe są bowiem bardzo drogie i nawet jeśli do kosztów korzystania z pieluszek wielorazowych doliczymy ich pranie, wówczas i tak będzie to mniejsza inwestycja. Należy zdawać sobie sprawę również z tego, że przy tego typu pieluchowaniu będziemy musieli poświęcić praktycznie codziennie czas na pranie. Nie jest to zatem dobra opcja dla osób zapracowanych. Warto zwrócić uwagę jednak również na to, że używanie pieluszek wielorazowych to bardzo ekologiczne rozwiązanie. Powinni nad nim więc pomyśleć wszyscy ci, którym zależy na ochronie środowiska naturalnego. Korzystanie z pampersów bowiem generuje bardzo dużą ilość śmieci. Co gorsza, są one wykonane ze sztucznych tworzyw, które rozkładają się niezwykle długo.