horror

Horror na Halloween!

Niektórzy oglądają je ze znudzeniem, a inni z zamkniętymi oczami. Jaki horror chętnie oglądamy w Halloween’ową noc?

Horrory to filmy, których jedni się boją, a inni oglądają bez większego wzruszenia. Tej nocy oglądamy je szczególnie chętnie. Być może to wynik tradycji, a może świadomości, że tego dnia będziemy bali się…mniej. Kina proponują nam wielogodzinne maratony, a telewizja powrót do klasyków. Które filmy warto zobaczyć?

# Noc żywych trupów (1968)

Ten horror z lat 60. widzowie docenili za mrożącą krew w żyłach muzykę, naturalną charakteryzację i wprowadzenie nieznanych wcześniej elementów. Warto obejrzeć chociażby dla ciekawych zmian wprowadzonych do horrorów przez George’a Romero.

 

# The Exorcist (1973)

Egzorcyzmy z 1973 roku doczekały się licznych powtórek o analogicznej treści. Zjawiska paranormalne zainteresowały twórców dwóch części Obecności czy Taśm z Watykanu. Każdy z tych filmów jest pełen demonizmu i strachu.

 

# Teksańska masakra piłą mechaniczną (1974)

Treść Teksańskiej masakry piłą mechaniczną jest oczywista i przewidywalna, aczkolwiek z tym klasykiem warto się zapoznać. Grupka przyjaciół pomaga dziwnemu autostopowiczowi, dla którego zranienie się nożem jest rozrywką. Atakuje również niepełnosprawnego bohatera, po czym zostaje wyrzucony z auta. Na tym zdarzeniu jednak się nie kończy. W dalszej części filmu poznajemy Leatherface odpowiedzialnego za zabijanie przyjaciół piłą mechaniczną. Film Hoopera jest oparty na faktach i już ta informacja mrozi krew w żyłach.

 

# Poltergeist (1982)

Poltergeist, bliżej znany jako „Duch” to klasyczny horror z lat 80. Dziś oglądamy go z lekkim przymrużeniem oka, ale doceniamy za efekty specjalne i nietuzinkowy klimat. Od czasu premiery Ducha powstała spora liczba jego kopii, każda mocno zainspirowana scenami i tematyką. Mimo wszystko większość najlepiej ocenia pierwowzór.

 

# Blair Witch Project (1999)

To amerykański horror niskobudżetowy, który osiągnął spory sukces finansowy. Grupka odważnych przyjaciół wybiera się do lasu Black Hills w poszukiwaniu wiedźmy z Blair i nigdy już z niego nie wraca. Ciekawa fabuła, montaż i zakończenie!

 

# Przypadek 39 (2009)

Za tę rolę Renée Zellweger otrzymała wiele życzliwych opinii. W filmie Christiana Alvarta odgrywa rolę uroczej i miłej pracownicy socjalnej, która niesie pomoc małej dziewczynce. Ta niespodziewanie okazuje się być całkiem inną osobą.

 

# Widzę widzę (2014)

Ten horror otrzymał 11 nominacji, Europejską Nagrodę Filmową, Nagrodę Publiczności, a także FIPRESCI. W filmie wystąpili bracia – Lucas i Elias, którzy podejrzewają, że ze szpitala wróciła całkiem obca osoba, a nie ich mama. Kobieta zachowuje się całkiem inaczej niż przed operacją, unika światła dziennego, hałasu i przeraża dzieci, które pragną odkryć tajemnicę. W drugiej części filmu role się odwracają. Chłopcy przywiązują matkę do łóżka i zakrywają twarze maskami stale pytając o mamę. Za wszelką cenę starają się dowieść prawdy.

 

# Oczy matki (2016)

Ten dwuletni film obejrzysz w biało – czarnej kolorystyce. Od samego początku mamy „kontakt” z bohaterami o naturze psychopatycznej. Życie stosunkowo normalnej rodziny psuje się po wizycie tajemniczego mężczyzny, który na oczach małej dziewczynki zabija jej matkę. To wydarzenie ma wpływ na jej dalsze życie i decyzje. Francisca ze stoickim spokojem dopuszcza się wielu zbrodni, które ostatecznie ukróca jedna z więzionych przez główną bohaterkę postaci.

 

# Kiedy gasną światła (2016)

Największym postrachem dzieci, a nawet i niektórych dorosłych jest gaszenie świateł nocą. Wyobrażamy sobie wtedy najdziwniejsze potwory, które wychodzą spod łóżka lub z szafy. To zainspirowało Davida F. Sandberga do stworzenia filmu Kiedy gasną światła. Pomimo krytycznych recenzji, pojawiły się też stwierdzenia, że widzowie długo nie zasną bez włączonej lampki.

Jakie filmy dodalibyście do tego zestawienia?

Posts created 900

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top