Dywany kojarzą nam się z przytulnym, ciepłym, rodzinnym wnętrzem. Niestety, osoby które je mają narzekają na problemy z ich utrzymaniem w dobrym stanie. By dobrze spełniały swoją rolę i wyglądały estetycznie trzeba o nie regularnie dbać. Poznaj 4 kroki do czystego i puszystego dywanu.

Odkurzanie – podstawa pielęgnacji

Odkurzanie to absolutnie podstawowy zabieg pielęgnacyjny, który powinniśmy stosować na wszystkich elementach wyposażenia swojego domu. Kurz zbiera się absolutnie na wszystkim, zarówno powierzchniach poziomych, jak i pionowych i zwyczajnie trzeba go z nich regularnie ściągać. Częste odkurzanie pozwala zebrać powierzchowne zabrudzenia, nim te wsiąkną głębiej we włókna i stworzą trudne do usunięcia plamy. Każdy odkurzać w zestawie ma końcówkę dedykowaną do dywanów, a część nowoczesnych sprzętów wyposażona jest również w turbo szczotkę, która przeczesze włókna i wyciągnie bród z głębszych warstw.

Proszek do prania dywanów nie tylko na mokro

Kolejnym krokiem do pięknego dywanu jest jego pranie. Powinniśmy je stosować regularnie, nawet jeżeli na dywanie nie pojawiają się wyraźnie widoczne plamy. Dywan najczęściej brudzi się stopniowo i przy codziennym użytkowaniu nie zauważymy, że włókna jakoś tak pociemniały. Dywan możemy prać na dwa sposoby: sucho i mokro. W obu metodach wykorzystujemy proszek do prania dywanów. W czyszczeniu suchym posypujemy środkiem całą powierzchnię dywanu, delikatnie wcieramy pomiędzy włókna, a na koniec całość dokładnie odkurzamy zwykłym odkurzaczem. Pranie na mokro jest nieco bardziej skomplikowane. Po pierwsze potrzebujemy specjalnego odkurzacza piorącego, do którego wsypiemy proszek do prania dywanów. Po drugie trzeba uważać, by nie przesadzić i nie przemoczyć tkaniny, bo poza uszkodzeniem włókien dywanu, możemy zniszczyć podłogę. W przypadku dobrych dywanów i bardzo uporczywych zabrudzeń opłaca się zlecić czyszczenie profesjonalnej firmie.

Impregnacja – by kolejne czyszczenie było łatwiejsze

Impregnowanie dywanów to najrzadziej stosowany zabieg. Szkoda, bo nałożenie odpowiedniego środka zabezpieczającego sprawi, że włókna będą wolnej chłonęły zabrudzenia, a kolejne czyszczenie będzie można odsunąć w czasie. Impregnacja jest więc sposobem na nie tylko na dłuższą czystość dywanu, ale też jego trwałość, bo każde pranie, choć potrzebne, to jednak w minimalnym stopniu uszkadza strukturę materiału.