O własne zdrowie trzeba dbać każdego dnia, ponieważ łatwo jest stracić, a bardzo trudno odzyskać. Jak jednak to robić? W jaki sposób sprawić, by dożyć długiej starości w zdrowiu, bez konieczności zażywania mnóstwa medykamentów?

Aktywność fizyczna

Aktywność fizyczna ma na celu wzmocnić nasze ciało, poprawić kondycję, wyrzeźbić sylwetkę. Korzyści wizualne, większe możliwości podczas podejmowania treningów, to jednak wciąż nie wszystko. Znajdując swój ulubiony sport, dotleniamy się. Sprzyjamy produkcji endorfin – hormonu szczęścia. Gdy mamy lepsze samopoczucie fizyczne, znacznie mniej cierpi nasza psychika. Aktywność fizyczna jest również profilaktyką, jeśli pod uwagę bierzemy schorzenia na tle psychicznym.

Codzienny jadłospis

W każdym przypadku znaczenie ma to, co gości na naszych talerzach. Jeśli korzystamy głównie z barów szybkiej obsługi, jemy szybko, nie dbamy o regularność posiłków, a tym bardziej ich wartościowość i walory odżywcze, po jakimś czasie zaczynamy dostrzegać problemy. Buntuje się układ pokarmowy, w tym jelita, które nazywane są drugim mózgiem. Gdy one nie pracują prawidłowo, zaczynają się dolegliwości odczuwane w rozmaity sposób i nie tylko w obrębie układu pokarmowego.

Jadłospis musi dostarczać odpowiednią liczbę kalorii, dostosowaną do trybu życia, wieku, wagi i innych czynników. Trzeba włączyć do codziennego menu warzywa i owoce, a także zadbać o picie wody i herbat ziołowych. Należy za to zrezygnować z używek, które szybko wyniszczają organizm.

Regularne badania – kup aparat do mierzenia ciśnienia

Nawet mając poczucie, że jesteśmy zdrowi, gdy nic nam nie dolega, a jakiekolwiek bóle pojawiają się niezwykle rzadko, nie można rezygnować z regularnych badań. Wiele schorzeń rozwija się z czasem, przebiega bezobjawowo lub skąpo objawowo. Podstawowe badania krwi czy też samodzielne monitorowanie parametrów ciśnienia, mając do dyspozycji aparat do mierzenia ciśnienia, pozwalają dostrzec pierwsze symptomy pojawiających się problemów.

Jak wybrać aparat do mierzenia ciśnienia? Na rynku znajdujemy urządzenia o wielu funkcjach, ale ich dobór musi być podyktowany własnymi potrzebami. Bardzo ważnym elementem jest rozmiar rękawa, który posiada aparat do mierzenia ciśnienia. Ponadto sam rodzaj urządzenia – naramienny lub nadgarstkowy. Pierwszy z nich jest dokładniejszy, ale samodzielne mierzenie ciśnienia może być trudne dla niektórych osób. Drugi produkt jest wygodny w transporcie i z jego obsługą poradzą sobie nawet osoby schorowane, starsze, z niepełnosprawnościami, lecz trzeba mieć na uwadze mniejszą dokładność pomiarów.

Jeśli nie mamy pewności, co wybrać, można doradzić się sprzedawcy w sklepie medycznym lub farmaceuty w aptece. Pewne jest natomiast, że połączenie aktywności fizycznej z dietą i regularnymi badaniami, to podstawa dbania o siebie.