Zostanie rodzicem po raz pierwszy to ogromne wyzwanie, szereg pytań i wątpliwości. Wśród tych nurtujących wielu świeżo upieczonych rodziców znajdują się te dotyczące karmienia malucha. O ile dziecko dostaje mleko prosto z piersi mamy nie ma większego problemu. Sytuacja komplikuje się, kiedy je z butelki. Jaki smoczek do butelki będzie najlepszy?

Jak wygląda jedzenie przez niemowlę?

Proces ssania przez smoczek do butelki wcale nie jest tak prosty, jak to się wydaje. Okazuje się, że podczas jedzenia maluch musi skoordynować aż trzy istotne czynności, bez których z pewnością się nie naje. Są to:

  • ssanie;
  • połykanie;

W ciągu jednej minuty maluszek wykonuje od pięćdziesięciu do aż osiemdziesięciu ruchów ssących. Co jednak ciekawe, nie połyka za każdym z nich, a po wykonaniu kilku takich ruchów. Jednocześnie nie może zapominać o oddychaniu. Wszystko to jest możliwe, kiedy buzia dziecka zbudowana jest prawidłowo, a układy nerwowy, krążenia i oddechowe pracują właściwie. Niezbędna jest również praca mięśni. Kiedy jednak smoczek do butelki jest źle dobrany, mogą pojawić się problemy.

Smoczek do butelki – stymulacja mięśni buzi

Wielu rodziców kupując smoczek do butelki zapomina, że ssanie – również to z butelki – musi wiązać się z pewnym wysiłkiem. Tylko wówczas maluch będzie trenował blisko czterdzieści mięśni, które biorą udział nie tylko w ssaniu, ale również w późniejszej nauce mówienia. Dobrze dobrany smoczek do butelki to także gwarancja, że dziecko nie nałyka się zbyt dużo powietrza. Tym samym ryzyko ulewania będzie mniejsze.

Smoczek do butelki dopasowany do wieku dziecka

Wybierając smoczek do butelki, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę wiek dziecka. Większość producentów oferuje rodzicom smoczki pogrupowane w przedziały wiekowe. Znacznie ułatwia to zakup. Jeśli masa dziecka jest prawidłowo, przyszło ono na świat w terminie, kryterium to warto uwzględnić. Warto pamiętać, że smoczek zbyt mały może w przyszłości skutkować poważnymi problemami z gryzieniem czy seplenieniem.

Z jakiego materiału smoczek do butelki wybrać?

Kolejnym kryterium, które koniecznie trzeba uwzględnić podczas wyboru smoczka do butelki jest materiał, z jakiego smoczek wykonano. W sprzedaży dostępne są smoczki kauczukowe (lateksowe), które mają kolor brązowy, a także smoczki z silikonu, które są bezbarwne. Te z lateksu są bardziej elastyczne i dobrze znoszą rozciąganie. Niestety, pod wpływem śliny dość szybko się niszczą. Podobnie działa na nie tłuszcz, jaki znajduje się w pokarmie. Poleca się je jednak tym dzieciom, które mają za słabe napięcie mięśniowe.

Smoczki wykonane z silikonu odznaczają się większą trwałością. Z uwagi na to, że są bardziej twarde są bardziej odpowiednie przy karmieniu mieszanym. Takie smoczki dobrze wpływają na mięśnie języka.

Odpowiedni smoczek do butelki to nie tylko komfort podczas ssania. Warto pamiętać, że przekłada się to na mięśnie języka, a także narząd żucia, co w przyszłości warunkuje proces uczenia się mowy, a także samodzielnego jedzenia.