Uprawianie sportu to nie tylko nieustanny wysiłek fizyczny, ale także psychiczny. U wielu zawodowych sportowców zdarza się depresja, czy tzw. wypalenie zawodowe. Problemy z psychiką z pewnością powodują spadek motywacji do ćwiczeń i dalszego rozwoju kariery sportowej.

Skąd czerpać motywację?

Najlepszym motorem napędowym do działania jest motywacja wewnętrzna. Chodzi tu o zamiłowanie do dyscypliny, którą się uprawia. Trzeba po prostu lubić to, co się robi i pielęgnować to uczucie. Pamiętać, że ćwiczenia sprawiają radość i są najważniejszą pasją w życiu. Aby zapobiec spadku motywacji, warto mieć postawione przed sobą jakieś cele, a w chwilach słabości przypominać sobie, dlaczego zaczęło się uprawiać dany sport. Warto utrzymywać dobre relacje z trenerem oraz innymi sportowcami. To właśnie z nimi sportowiec spędza najwięcej czasu, więc relacja między sportowcami i trenerem jest kluczowa w dążeniu do celu.

Wpływ na kształtowanie motywacji i nieustanne dążenie do celu ma mówienie o swoich uczuciach. Jeśli w głowie dzieje się coś złego, najlepiej porozmawiać o złych myślach z bliskimi osobami. Trzymanie złych emocji w sobie negatywnie wpływa na psychikę i sukcesy w sporcie. Czasem rozmowa, podczas której nazwany zostanie problem, pomoże w jego rozwiązaniu.

Co robić, aby trzymać się planu?

Czasem dobre relacje i rozmowy z bliskimi to za mało, by poradzić sobie z negatywnymi emocjami. W takich przypadkach najlepiej zgłosić się do specjalisty, czyli psychologa. Obecnie ceniona jest rola psychologa w życiu i karierze sportowców. Nie jeden odnoszący wielkie sukcesy sportowiec korzystał z usług psychologa. Wsparciem psychicznym sportowców zajmuje się psychologia sportu Książka na ten temat pozwoli na zapoznanie się z technikami treningu mentalnego, który ma na celu rozwój swojego potencjału. To, czego można nauczyć się dzięki treningom mentalnym to: umiejętności społeczne, kształtowanie motywacji, wyznaczanie celów, koncentracja uwagi, kontrola emocji i wiele innych umiejętności. Książki na ten temat zawierają nie tylko zestawy ćwiczeń, ale również przykłady z życia wzięte.