Jak pozbyć się kompleksów

Jak pozbyć się kompleksów?

Nie łudźmy się, na świecie nie ma ideałów. Ideał człowieka nawet nie istnieje, a każdy z nas ma swoje niedoskonałości, których nie akceptujemy. Niektórzy uważają, że pewne kompleksy każdy człowiek musi przejść i są one normalnym objawem ludzkim. Szczególnie jest to widoczne w dzisiejszych czasach. W czasach telewizyjnych i internetowych „ideałów” piękna, gdy porównujemy siebie do sławnych osób. Spada przez to nasze samopoczucie, zadowolenie z siebie, poczucie własnej wartości. Poniżej poznasz nasze propozycje, jak pozbyć się kompleksów.

Psychologowie określają kompleks niemiłym uczuciem, zbiorem myśli, słów, wyobrażeń, które wywołują lęk, niepokój, wstyd. Czujemy się gorsi i niezasługujący na szczęście

Większość z nas kojarzy kompleksy z niezadowoleniem z własnego ciała. Istnieje jednak wiele ich rodzajów. Poniżej przedstawione zostaną tylko kilka z nich:

 • kompleks Diany – podświadome pragnienie kobiety bycia mężczyzną (kobieta nosi męskie ubrania oraz przejęła męski styl zachowania),
 • kompleks Piotrusia Pana – dotyczy mężczyzn, którzy przejawiają postawę braku dojrzałości, odpowiedzialności i ucieczki od zobowiązań,
 • kompleks Meduzy – dotyczy mężczyzn czujących zagrożenie podczas rozmowy z kobietą,
 • kompleks Damoklesa – polega na zazdroszczeniu innym ludziom ich szczęścia i sukcesów,
 • kompleks Ofelii – odnosi się do kobiet, u których pojawiają się myśli i tendencje samobójcze w związku z przeżytym zawodem miłosnym i zranionymi uczuciami.

Przez kompleksy przechodzimy w różny sposób. Jedni z nas nawet nie zwracają na nie uwagi, inni tłumią w sobie negatywne uczucia, a jeszcze inni wręcz przeciwnie – demonstrują je. Niezależnie od sposobu radzenia sobie z kompleksami, warto spróbować się ich pozbyć. Jak pozbyć się kompleksów?

 

 1. Odkryj kompleksy i nie załamuj się nimi.

Jest to podstawa. Uświadomienie sobie naszych problemów to początek drogi do skutecznej walki z nimi. Po prostu należy wiedzieć z czym walczyć, musisz poznać swojego „wroga”. Na spokojnie zastanów się z czym sobie nie radzisz. Gdy to sobie uświadomisz, nie załamuj się! Podejmij walkę!

 

 1. Nawiąż umowę z samą sobą.

Umowa ma dotyczyć walki z kompleksami. Zadecyduj, że będziesz z nimi walczyć, że nie dasz się złamać, że zmienisz swoje nastawienie i podejście. A przede wszystkim, że pokochasz siebie taką, jaką jesteś.

 

 1. Spójrz na swoje zalety.

Z pewnością masz ich więcej, niż Ci się wydaje! Weź kartkę papieru. Wypisz swoje zalety i sukcesy (nawet te najmniejsze). Skup się na nich, a nie na swoich wadach. Zacznij doceniać własne zalety i bądź z siebie dumna. Podniesiesz wtedy pewność siebie i swoją samoocenę.

 

 1. Nie porównuj się do innych.

Uświadom sobie, że ci, do których się porównujesz, również mają swoje niedoskonałości, a tylko Tobie wydaje się, że są idealni. Pamiętaj, że nie ma ludzi idealnych. Zaakceptuj siebie taką, jaką jesteś. Nabierz pewności siebie, a kompleksy znikną szybciej, niż Ci się wydaje!

 

 1. Właściwie zinterpretuj swoje kompleksy.

Wszystko jest kwestią interpretacji. Po głębokim zastanowieniu się, może się okazać, że to, co uważasz za kompleks, jest Twoją zaletą. Jeżeli wolisz spodnie od spódnicy, nie musi to oznaczać, że nie jesteś kobieca. Dobierz do spodni fajną kurtkę i buty, a może się okazać, że ubierasz się modniej od kobiet, które wolą sukienki. Jeżeli przeżyłaś miłosny zawód, nie musi wcale oznaczać, że jesteś beznadziejna, ale że ten mężczyzna nie był Ciebie wart. Jeżeli masz pełniejsze kształty, nie oznacza, że jesteś gruba. Jesteś seksowna!

 

 1. Zapytaj innych o swoje kompleksy.

Może się okazać, że tylko Ty je widzisz. Porozmawiaj o swoim problemie z najbardziej zaufanymi osobami. Zapytaj co myślą o tym, co Ty uważasz za swoje niedoskonałości. Być może te osoby ich nie widzą. Tym bardziej nie widzą ich Twoi dalsi znajomi oraz osoby, które przypadkiem mijasz na ulicy. Wtedy uświadomisz sobie, że swoje kompleksy dostrzegasz tylko Ty, a dookoła one nie istnieją.

 

 1. Skoncentruj się na tym, w czym jesteś najlepsza.

Być może pomyślisz, że nie ma czegoś takiego. Ale to nieprawda. Jest masa rzeczy, które wychodzą Ci lepiej od innych, które są w Tobie piękne. Dostrzeż, co masz w sobie najpiękniejszego i to wyeksponuj. Jeśli są to włosy – zrób sobie fajną fryzurę. Jeśli są to usta – pomaluj je mocniejszą szminką. A jeśli nogi – podkreśl je. Jeżeli dobrze gotujesz, może załóż kulinarnego bloga. A jeśli lubisz śpiewać – również pokaż to światu. Pamiętaj, że masz wiele możliwości!

 

 1. Poszukaj rozwiązania.

Pamiętaj też, że nie ma problemu bez rozwiązania. Gdy uświadomisz sobie swoje kompleksy, pomyśl w jaki sposób możesz je usunąć. Może to być dieta, uprawianie sportu, wyjście do ludzi, zmiana otoczenia. Jest wiele sposobów. Niektóre z nich mogą później stać się Twoją pasją.

 

 1. Nie myśl o tym, co powiedzą ludzie.

Oczywiście jest to niezwykle trudne. Mając kompleksy, jeszcze bardziej nam się wydaje, że każdy o nas mówi. Ale tak nie jest. Ludzie mają masę swoich problemów. A jeśli rzeczywiście ktoś zbyt dużo mówi na Twój temat, staraj się o tym nie myśleć. Czemu masz się tym przejmować? Nie lepiej przejmować się samą sobą? Jeżeli będzie Ci z tym lepiej, powiedz temu człowiekowi kilka słów.

 

 1. Przede wszystkim – uśmiechaj się!

Śmiech to zdrowie! Wiele w tym prawdy. Zmień swoje nastawienie do świata z negatywnego na pozytywne. Pamiętaj, że gdy tylko się uśmiechniesz, poprawisz swoje samopoczucie!

Posts created 18

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top