Dom

Jak stworzyć idealny kąt do pracy w domu?

Coraz większa liczba osób pracuje zdalnie i ma ten przywilej, że może to robić z każdego miejsca na Ziemi. Nie ulega wątpliwości, że praca w domu ma całe mnóstwo zalet. Sama wyznaczasz czas i miejsce przepracowanych godzin. Musisz mieć zasięg, komputer i internet. Drugą stroną medalu jest oddzielenie pracy od życia prywatnego, ale też skupienie się na wykonywanych czynnościach. Ta elastyczność czasu pracy jest zarówno zaletą jak i wadą. Często brak nam motywacji do wstania o normalnej porze i spędzenia kilku godzin przy komputerze, dlatego zarywamy nocki. Jak skupić się na obowiązkach?

Miejsce pracy

Wydawałoby się, że ten aspekt ma niewielki wpływ na naszą produktywność. Aczkolwiek dobrze urządzone miejsce pracy, schludne i posprzątane biurko, otoczenie się ulubionymi dodatkami i dobre oświetlenie, to tylko niektóre czynniki które pomogą Ci się skupić na obowiązkach.

Ustal miejsce, w którym będziesz pracować. Jeśli masz taką możliwość, przeznacz jedno pomieszczenie w domu na Twój office room, przemaluj go na ulubiony kolor, udekoruj obrazami, motywującymi cytatami i ogranicz liczbę mebli. Niezbędnym wyposażeniem jest biurko, krzesło, sprzęt do pracy i ewentualne meble na przechowanie dokumentów.

 

Kolor ścian

Jeśli dobrze się czujesz w ciemnym otoczeniu, właśnie takie sprawi, że będziesz pracować szybko i skutecznie. Najbezpieczniejszym kolorem, który często wykorzystują biura jest biel i odcienie żółtego. Pamiętaj, żeby kolor dodawał Ci energii. Warto też pobawić się w kontrasty. Jedną ścianę pomaluj na kolor czarny, brązowy lub zgniłą zieleń, a resztę pozostaw białą. Tą ciemną udekoruj obrazami i postaw przy niej biurko. W zależności od tego jak lubisz pracować, krzesło ustaw w stronę ściany lub odwrotnie.

 

Dekoracje

Dekoracje odgrywają dużą rolę w wystroju wnętrza nawet jeśli są minimalistyczne. Totalnym hitem są duże obrazy. Możesz taki kupić lub namalować sama. Najmodniejsze są nietuzinkowe i abstrakcyjne. Dobrze też mieć wokół siebie kwiaty. Rośliny, które najlepiej sprawdzają się w pomieszczeniach pełnych urządzeń to paproć, figowiec, palma, uroczo kwitnący skrzydłokwiat, zielistka którą napewno znajdziesz na parapecie babci czy zamiokulcas. To tylko niektóre kwiaty oczyszczające pomieszczenie. Jeśli nie jesteś fanką roślin postaw na oczyszczacz powietrza.

 

Oświetlenie

Dobre oświetlenie to podstawa. Nie zasłaniaj okna masywnymi firanami, a zastosuj modne zasłony lub rolety. Wykorzystaj naturalne światło i ustaw biurko blisko okna. Pamiętaj, że słońce nie powinno świecić w matrycę komputera lub laptopa gdy ta nie jest matowa. Dla lepszych efektów zamontuj lampę tuż nad biurkiem. Dodatkowo zainwestuj w lampkę biurową z chłodnym światłem.

 

Wyposażenie

Meble powinny być funkcjonalne i dobrze skomponowane z wnętrzem. Biurko nie może być zbyt małe i mieszczące tylko sprzęt elektroniczny. Nie ulegaj też modzie i nie kupuj niewygodnego fotela, bo przecież to on ma Ci służyć kilka godzin dziennie. Poza fotelem biurowym dobrą alternatywą będzie miękkie krzesło. Jeśli całą dokumentację przechowujesz w komputerze, ilość mebli będzie ograniczona. Polecamy więc regał lub komodę. Te meble możesz zrobić sama – wystarczy kilka odrestaurowanych skrzynek lub desek. Elegancji wnętrza doda gustowny dywan i nonszalancka, nietuzinkowa lampa – na przykład w kształcie…kobiecych nóg!

Pamiętaj o tym, żeby Twojego domowego biura nie wyposażyć w kanapę, która tylko Cię rozkojarzy i przyciągnie na drzemkę. Najlepiej skupisz się w czystym i schludnym otoczeniu, dlatego…nie zbieraj kubków po kawie przez kilka dni pracy.

Ponadto jeśli możesz, wyłącz powiadomienia z mediów społecznościowych, wycisz telefon i zaczynaj pracę o ustalonej godzinie!

Posts created 900

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top