Właściwie dobrane tkaniny pościelowe zapewniają nie tylko komfortowy wypoczynek, ale i doładowanie się przed kolejnym dniem, a zarazem zapewniają łatwe prasowanie i pranie. Co więcej, właściwie wybrane poszewki mogą stanowić doskonały element dekoracyjny w pokoju gościnnym i sypialni. Jakie materiały pościeli i prześcieradła z gumką są najlepsze?
Tkaniny pościelowe – z jakich włókien powstają?
Tkaniny pościelowe przeważnie powstają z takich materiałów jak:
- Bawełna – najbardziej popularna jest właśnie pościel bawełniana. Stosowana jest zarówno w przypadku prześcieradła z gumką, jak i pościeli. Jest ona miła w dotyku, a zarazem łatwo się pierze. Niestety ten typ materiału jest bardzo podatny na gniecenie – po każdym praniu konieczne jest wyprasowanie go. Dużą zaletą jest to, że umożliwia skórze oddychać oraz odprowadza wilgoć. Typów tkanin utkanych z bawełnianych włókien jest sporo, np.: perkal, satyna, flanela, kora, batyst, dżersej, adamaszek, batyst czy bawełna egipska (tzw. mako).
- Len – pościel wykonana z lnu idealnie izoluje przed chłodem, ponadto idealnie sprawdza się przez cały rok. Bardzo dobrze znosi wysokie temperatury podczas prania. Niestety dość ciężko się prasuje i szybko się gniecie. Dzięki swoim antyalergicznym i antystatycznym właściwościom jest doskonała dla alergików.
- Wełna – uważana jest za jedną z najporządniejszych tkanin pościelowym, co sprawia, że jej cena jest dość wygórowana. Tkanina ta idealnie sprawdza się tak w trakcie zimnych (bardzo dobrze izoluje od zimna), jak i ciepłych nocy (cechuje się doskonałą wentylacją). Idealnie dostosowuje się także do temperatury naszego ciała. W związku z tym, że nie przyciąga kurzu, zalecana jest alergikom oraz osobom z problemami reumatologicznymi. Za najbardziej popularną tkaninę wełnianą uważany jest kaszmir.
- Jedwab – pościel wykonana z jedwabiu cechuje się delikatnością i chłodem w dotyku. Ponadto nie przyciąga kurzu oraz zapewnia doskonałą wymianę powietrza (dlatego doskonale nadaje się dla alergików). Co więcej, doskonale wpływa na skórę, kojąco działa na układ nerwowy i relaksuje.
- Mikrofibra – jest syntetyczną tkaniną o wielu walorach użytkowych. Dzięki specyfice mikrowłókien, z których powstała, nie zaburza procesu oddychania skóry, jest bardzo miła w dotyku i nie podrażnia. Podobnie jak len wykazuje właściwości antybakteryjne i antyalergiczne. Ponadto hamuje rozwój roztoczy. Jest to materiał, który nie wymaga prania w wysokich temperaturach. Nie jest konieczne również prasowanie tego materiału.
Rodzaje tkanin na pościelowe
Poza samym włóknem tworzącym pościel watro wiedzieć, z jakiej tkaniny się składa. Tak więc wyróżnia się:
- Kora – jest rodzajem bawełnianej tkaniny o falowanej strukturze, co zapewnia wygodne użytkowanie.
- Flanela – typ ten jest charakterystycznym meszkiem, któremu tkanina jest wyjątkowo miła w dotyku.
- Satyna – pościel satynowa może być jedwabna lub bawełniana. Idealnie sprawdza się jako pościel letnia.
- Adamaszek – jest to pościel bawełniana lub jedwabna, która wykonana jest z grubego i trwałego materiału.
- Zefir– jest bardzo cienką, gładką, lśniącą i bawełnianą tkaniną, która doskonale wygląda w sypialniach w stylu glamour.
- Dżersej – jest to typ bawełnianej lub wełnianej pościeli o gęstym splocie, który cechuje się trwałością i dobrą jakością.
Prześcieradło z gumką – jakie powinno być, aby spełniło swoje funkcje?
Prześcieradło z gumką jest praktyczne i ma liczne zalety, jednak wymaga cierpliwości i wprawy w układaniu. Gumka pozwala utrzymać prześcieradło zawsze we właściwym ułożeniu – jet to podstawowa zaleta modelu, ponieważ materiał nie zwija się, co jest bardzo ważne dla osób, które mają niespokojny sen. Chcąc, aby prześcieradło z gumką spełniało swoje funkcje, należy przed zakupem określić jego materiał i rozmiar. Bardzo popularna jest bawełna, frotte i dżersej. Ogromne znaczenie ma również wielkość, jaką ma prześcieradło z gumką, czyli jego rozmiar. Zazwyczaj jest to 200 x 220 cm, choć dużą popularnością cieszą się również modele o wymiarach 180 x 200 cm i 160 x 200 cm.