Jak zadbać o włosy zimą?

Zima to czas kiedy to obniżona temperatura oraz mniejsza ekspozycja na słońce niesie za sobą zmianę wymagań naszych włosów. Zimny wiatr, śnieg, deszcz, sprawiają, że nasze włosy stają się kruche i osłabione. Dodatkowe szkody przynoszą ogrzewane pomieszczenia – które oddziałują na nie niczym suszenie suszarką. Nic dziwnego, że zaczynają się rozdwajać, przesuszać i elektryzować.

O ile w lecie pamiętamy, aby stosować rozmaite maseczki i odżywki na włosy narażone na słońce, w sezonie zimowy, nie powinnyśmy zapominać o szczególnej dbałości o piękno naszych kosmyków, które to nie od dziś uznawane są za atrybut kobiecości. Bez względu na problem, możliwe są różne sztuczki, które pozwolą chronić urodę włosów. Oto kilka najlepszych metod pielęgnacji włosów zimą:

Aby zapobiec elektryzowaniu się włosów, wykorzystaj płyn do płukania tkanin. Jeżeli masz dłuższe włosy, z pewnością doświadczyłaś jak silną moc ma elektrostatyczność. Przy niskich temperaturach może przybierać ona na sile, dlatego warto skorzystać z płynu do zmiękczania tkanin łącząc go z wodą (2 łyżki płynu na łyżkę wody) i płukać nim włosy raz na jakiś czas. Dobrej jakości płyn z pewnością włosom nie zaszkodzi, a nada im dodatkowo przyjemny zapach.

Podczas chłodnych, słotnych, deszczowych i mroźnych dni, warto pamiętać o czapce czy kapeluszu oraz szaliku. Nakrycie głowy uchroni włosy przed warunkami atmosferycznymi. Należy jednak mieć na uwadze to, aby czapka nie była nazbyt uciskająca, gdyż może zakłócać krążenie w skórze głowy.

W zimowe dni, warto unikać gorących pryszniców i mycia włosów w gorącej wodzie. Najlepsza będzie ciepła lub letnia, a nawet zimna woda. Tym sposobem unikniemy przesuszania kosmyków, włosy pozostaną zdrowe i błyszczące, a skóra głowy będzie mniej narażona na łuszczenie i łupież.

Dobrze jest po każdym myciu głowy korzystać z odżywki. Najlepszym sposobem na zatrzymanie wilgoci we włosach, jest mycie ich zimną wodą, która dodatkowo nadaje im połysk. Nie należy również wypłukiwać odżywki całkowicie, dobrze pozostawić około 1/4 na włosach. Jeżeli masz cienkie i delikatne włosy, warto pozostawiać odżywkę jedynie na końcach, które poprzez taki zabieg nie będą się rozdwajać.

Z myciem włosów również nie należy przesadzać – im częściej myjemy, tym są słabsze i bardziej narażone na puszenie i przetłuszczanie. Jeżeli myjesz je codziennie, zawalcz ze sobą i zacznij myć je co drugi dzień – po jakimś czasie zauważysz pozytywną różnicę!

Jeżeli możesz staraj się ograniczać korzystanie z suszarki, lokówki czy prostownicy. Jeżeli jednak musisz, najpierw nałóż na włosy odżywkę bez spłukiwania lub specjalny kosmetyk do pielęgnacji włosów podczas zabiegów na gorąco. Dodatkowo staraj się suszyć na jak najłagodniejszym poziomie, koncentrując ciepło na okolicach przy nasadzie włosów, a nie na delikatnych końcówkach. Jednak im mniej będziesz korzystać z przyrządów do stylizacji, tym lepiej.

Nie wychodź na zewnątrz z mokrą głową – pomijając fakt, że narażasz się na przeziębienie, ryzykujesz również uszkodzenie kosmyków. Przymarznięte włosy kruszeją, przez co są bardzo łamliwe!

Sprawdź skład swojego lakieru do włosów. Ten z dużą zawartością alkoholu może bardzo przesuszać włosy. Podobnie z perfumami, jeżeli lubisz spryskać fryzurę odrobiną zapachu, uważaj, aby nie był on z nadmiarem alkoholu. Włosy narażone na tego typu kosmetyki, stają się suche i łamliwe oraz matowieją.

Wysuszone powietrze w Twoim domu, warto nawilżyć, dlatego doskonałym sposobem na orzeźwienie powietrza będzie nawilżacz, który dodatkowo zmniejszy statyczność. Nie należy również zapominać o nawilżaniu od wewnątrz poprzez picie wody.

Dobrze jest również co 8-10 tygodni delikatnie podcinać końcówki, ten zabieg pozwoli nadać fryzurze lekkości oraz pozbyć się przesuszonych kosmyków.

Jeżeli nie ufasz kosmetykom, od których uginają się półki w drogeriach, postaw na naturalną kurację. Świetnym kosmetykiem jest połączenie kilku kropli ciepłej oliwy z oliwek z awokado lub wykorzystanie olejku jojoba czy oleju z krokosza. Wystarczy wmasować je od końcówek włosów po nasadę i pozostawić włosy owinięte ręcznikiem na noc.

Posts created 900

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top