Zaburzenia hormonalne i problemy z tarczycą mogą objawiać się wieloma skutkami ubocznymi. Suchość w ustach, uderzenie gorąca i wysoka potliwość to jedne z objawów, które mogą skłaniać, do dokładnego przebadania tarczycy, zwłaszcza gdy występują obok innych objawów.

Tarczyca jest bardzo ważnym dla organizmu narządem, który wydziela hormony T3 i T4. Są to hormony regulujące pracę organizmu w bardzo wielu, kluczowych dla niego aspektach. Między innymi odpowiadają za metabolizm organizmu i termogenezę, czyli zachowywanie przez organizm odpowiedniej temperatury ciała. Za odpowiednią pracę tarczycy i wydzielanie hormonów w prawidłowych ilościach odpowiada przysadka mózgowa, która reguluje pracę hormonów poprzez hormon TSH. Nadczynność lub niedoczynność tarczycy może powodować znaczne rozchwianie organizmu w wielu jego aspektach. Suchość w ustach wynikająca z podwyższonej potliwości i odwodnienia, które są skutkiem podwyższonej temperatury ciała, mogą oznaczać, że ma się nadczynność tarczycy. Efekty odwrotne zaś, czyli ciągłe wychłodzenie organizmu może oznaczać niedoczynność. W jednym, jak i drugim przypadku należy takie objawy skonsultować z lekarzem.

Jakie są efekty nadczynności tarczycy?

Najbardziej widocznym efektem nadczynności tarczycy jest suchość w ustach spowodowana lekkim i permanentnym odwodnieniem. Nie jest to jednak jedyna oznaka nadczynności. Osoby dotknięte tym problemem uskarżają się także na nerwowość i rozdrażnienie, drżenie rąk i duże osłabienie siły mięśni. W przypadku kobiet pojawiają się także zaburzenia miesiączkowania. Przeważnie podczas nadczynności tarczycy zauważa się także problemy kardiologiczne, w postaci kołatania serca. Z kwestii bardzo widocznych, poza suchością w ustach pojawia się także utrata masy pomimo przyjmowania odpowiedniej ilości pokarmów. Są to jednak tylko objawy, które można mylnie zinterpretować, więc aby mieć pewność, należy udać się do lekarza rodzinnego, który z kolei da skierowanie na odpowiednie badania do endokrynologa.

Czy suchość w ustach oznacza nadczynność tarczycy?

Cierpiąc na suchość w ustach, nie można od razu wysnuwać wniosku, że ma się nadczynność tarczycy. To wykażą dopiero badania, które zostaną wykonane na podstawie pobranej krwi. Endokrynolog, dostając kompleksowe badania, będzie w stanie ostatecznie ocenić poziom hormonów tarczycy i TSH, a później postawić odpowiednią diagnozę i ewentualnie zaplanować właściwy tok leczenia. Przy wdrożeniu odpowiedniej kuracji, poradzenie sobie z tym problemem może trwać zaledwie kilka miesięcy.