Przeziębienie nie jest groźne, ale z pewnością uciążliwe. Kaszel suchy, katar, drapanie w gardle, osłabienie, utrata apetytu. To typowe objawy, które szybko zaprowadzają nas do łóżka. Przeziębienia nie można lekceważyć, bo skutki niedoleczenia organizmu, mogą być poważne.
Czym jest przeziębienie
Przeziębienie wywołane jest infekcją wirusową. Rozpoczyna się nagle, szybko, objawy występują gwałtowanie. Przede wszystkim pojawia się katar, mogą być odczuwane bóle zatok, do tego dochodzi kaszel suchy, które wyraźnie sugeruje działanie wirusów. W okresie jesienno-zimowym z przeziębieniem zmagamy się znacznie częściej. Wpływa na to osłabiona odporność, trudne warunki pogodowe, w tym wahania temperatury. Gdy rano wychodzimy do pracy lub szkoły, jest dość zimno, a w ciągu dnia temperatura potrafi zmienić się o kilkanaście stopni. Tak duża różnica zbiera swoje żniwo.
Chorują dzieci i dorośli. Zarażeniom sprzyjają zamknięte pomieszczenia, mikroby krążące wraz z kurzem, który unosi się znad gorących grzejników. Do tego klimatyzacja, niestety źle wpływająca na nasz organizm.
Przeziębienie zwykle ustępuje w ciągu kilku dni, a radzić sobie możemy domowymi sposobami oraz aptecznymi preparatami dostępnymi bez recepty. Poza odpoczynkiem, wygrzewaniem się i inhalacjami rozrzedzającymi zalegającą wydzielinę w zatokach, można postawić na leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Na kaszel suchy pomaga syrop łagodzący uczucie drapania i suchości w gardle.
Skutki przeziębienia
Ta powszechna dolegliwość może zmienić się w poważną chorobę, jeśli nie damy sobie czasu na dojście do siebie i całkowite wyleczenie przeziębienia. Infekcja wirusowa łatwo przeradza się w infekcję bakteryjną. Kaszel suchy staje się mokry, a wydzielina zajmuje już nie tylko zatoki, ale i oskrzela lub płuca. Wzrasta temperatura ciała, która jest charakterystyczna dla zakażeń bakteryjnych.
Skutkami przeziębienia mogą być stany zapalne zatok, ucha środkowego, gardła lub krtani. Każde z tych schorzeń wymaga interwencji lekarskiej, włączenia farmakoterapii i niestety na znacznie dłużej wyłącza nas z normalnego funkcjonowania. To dlatego pozornie błahego przeziębienia nie wolno lekceważyć, choć nie należy od razu panikować. Do lekarza na pewno trzeba się zgłosić, jeśli objawy się nasilają, dochodzą nowe, a po 3-4 dniach nie widać żadnej poprawy.