Spotykana w ogrodzie może uwodzić swoimi kolorami oraz pięknym zapachem wydzielanym podczas kwitnienia. W lecznictwie pozwala na uzyskanie wielu drogocennych składników aktywnych, które mogą stanowić same w sobie świetny lek albo z powodzeniem mogą służyć jako środek wspomagający innych terapii.

Verbena – informacje podstawowe i zastosowanie lecznicze

Oto verbena – w każdej wersji, pospolitej i ozdobnej, godna polecenia, ale szczególnie ceniona właśnie z uwagi na swoje drogocenne zastosowanie dla zdrowia człowieka. Napar wykonywany na bazie verbeny może dla wielu ludzi spokojnie wyprzeć smak i aromat herbaty, ponieważ jej aromatyczne i wyraziste kompozycje smakowe doskonale uwalniane są we wrzącej wodzie. Co istotniejsze, taki napar na bazie verbeny wykazuje kilka różnych, bardzo istotnych cech – pobudza chociażby układ moczowy do produkcji moczu oraz wzmaga potliwość, co wraz z podkręceniem metabolizmu komórkowego daje wyjątkowo silny efekt detoksykacyjny.

Verbena została także bardzo dokładnie opisana z uwagi na swoje zalety relaksacyjne i odprężające, także w zakresie zmniejszenia spazmów mięśniowych i rozluźnienia mięśniowego. Z tego też tytułu nie jest polecana kobietom w ciąży, aby nie wywoływać niepotrzebnych zmian w funkcjonowaniu macicy w tym okresie. Może być jednak bardzo pomocna już po narodzinach dziecka, kiedy to w formie naparu znacząco poprawia procesy laktacyjne w organizmie młodej matki i pomaga niejednokrotnie w podjęciu i zwiększeniu produkcji mleka w gruczołach piersiowych matki. Oczywiście przy wykonywaniu naparów w verbeny czy nalewek na jej bazie, warto przywiązać szczególną wagę do miejsca pochodzenia zioła i jakości oraz czystości danej porcji.

Jak verbena sprawdza się w gotowaniu i kuchni

O ile wersja dekoracyjna i ogrodowa verbeny nie musi przechodzić szczególnej kontroli, czy selekcji, o tyle lecznicze i używane w kuchni gatunki pospolite verbeny – jak wszystko, co spożywane przez człowieka – powinno pochodzić z odpowiedniej, czystej produkcji. Zwłaszcza, jeśli jest to zioło wyhodowane na cele przetwórstwa leczniczego – powinno być najwyższej klasy zarówno jeśli chodzi o samą sadzonkę, miejsce hodowli jak i proces produkcji, zbierania, pakowania i transportu.

Tylko wtedy można mieć pewność, że spożywana verbena nie tylko nie zaszkodzi użytkownikowi, ale również będzie dostatecznie silna i czysta pod względem składu, aby mogła faktycznie zadziałać na organizm człowieka na poziomie komórkowym. W przeciwnym razie, używanie verbeny niskiej jakości lub nieznanego pochodzenia może przynieść zerowe efekty w zakresie detoksykacji organizmu czy zapobiegania chorobom lub stanom zapalnym.

Jeśli posiadamy już susz roślinny o gwarantowanej czystości – mamy trzy możliwości jego skutecznego kulinarnego wykorzystania. Pierwszy zakłada zaparzenie sobie herbaty czy naparu na bazie suszu. W drugim wariancie ziele verbeny zalewa się alkoholem i pozostawia w takiej zalewie aż do uzyskania nalewki alkoholowej z verbeną. Ostatni sposób to użycie kwiatów verbeny w surowej formie jako dekoracja jadalna dania.