Joanna Kulig podbiła Cannes! Kim jest ta polska aktorka?

Nie tak dawno pisaliśmy o reżyserce Małgorzacie Szumowskiej, która zdobyła nagrodę na festiwalu w Berlinie, a już kolejna kobieta ze świata polskiego filmu podbiła serca wszystkich na innym ważnym festiwalu. Mowa o Joannie Kulig, która wystąpiła w jednej z głównych ról w filmie „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego.

Dzieło zostało fantastycznie przyjęte w Cannes, gdzie odbyła się światowa premiera. Film został nagrodzony kilkunastominutowymi owacjami na stojąco ze strony najważniejszych ludzi ze świata filmu, a rola Joanny Kulig została fantastycznie przyjęta. Naszą aktorką zainteresowały się inne gwiazdy i światowe media. Warto wspomnieć, że Paweł Pawlikowski otrzymał w Cannes Złotą Palmę dla najlepszego reżysera.

Joanna Kulig

Joanna Kulig urodziła się 24 czerwca 1982 r. w Krynicy-Zdroju. W 2007 r. ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie (PWST) jako aktorka dramatyczna ze specjalizacją wokalno-estradową. Jest również wokalistką. Ukończyła I stopień Państwowej Szkoły Muzycznej (klasa fortepianu) w Krynicy oraz II stopień Państwowej Szkoły Muzycznej (klasa wokalna) w Krakowie. W 1998 roku wygrała program „Szansa na sukces”, wykonując piosenkę Grzegorza Turnaua „Między ciszą a ciszą”. Dzięki temu współpracowała z Turnauem przy jego kolejnej płycie „Liryka”. Znajduje się na niej utwór „Nawet”, który wykonali w duecie.

 

Kariera aktorki

Na dużym ekranie zadebiutowała w 2007 r. w filmie Grzegorza Packa „Środa czwartek rano”, za co otrzymała nagrodę Prezydenta Gdyni za debiut  aktorski na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych oraz nagrodę za debiut aktorski w głównej roli kobiecej na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”. Poza tym w 2009 r. została nagrodzona za najlepszą rolę kobiecą na 9. Festiwalu Teatrów Telewizji „Dwa Teatry” w spektaklu TV „Doktor Halina” w reżyserii Marcina Wrony. Natomiast w 2012 r. otrzymała nagrodę Orła za Najlepszą Drugoplanową Rolę Kobiecą w filmie „Sponsoring” Małgorzaty Szumowskiej podczas 37. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Ponadto otrzymała kilka nominacji do innych nagród, m.in. do Złotej Kaczki, nagrody przyznawanej przez miesięcznik „Film” i jego czytelników.

W początkach swojej kariery była związana z Teatrem Starym w Krakowie. Od 2014 r. występuje na deskach Teatru Ateneum w Warszawie. Jest więc utalentowaną i nagradzaną aktorką filmową i teatralną oraz wokalistką.

 

Najważniejsze role aktorskie to:

  • „Środa, czwartek rano” (2007 r.) – rola Teresy;
  • „Milion dolarów” (2010 r.) – rola Zuzanny;
  • „Maraton tańca” (2010 r.) – rola Agnieszki;
  • „Sponsoring” (2011 r.) – rola Alicji;
  • „Nieulotne” (2013 r.) – rola Marty;
  • serial „O mnie się nie martw” (od 2014 r.) – rola Igi Małeckiej;
  • „Facet (nie)potrzebny od zaraz” (2014 r.) – rola Patrycji;
  • „Disco Polo” (2015 r.) – rola Anki „Gensoniny”;
  • „Pitbull. Niebezpieczne kobiety” (2016 r.) – rola „Zuzy”;
  • „Zimna wojna” (2018 r.) – rola Zuly Lichoń.

Patrząc na filmografię Joanny Kulig, warto zwrócić uwagę na różnorodność ról. Aktorka potrafi zagrać role zarówno dramatyczne, jak i komediowe. Najczęściej wciela się w role kobiet o mocnym charakterze, a także kobiet przebojowych i bardzo aktywnych. Ze względu na swój talent muzyczny, bez problemu potrafi zaśpiewać podczas kręcenia filmu.

Posts created 900

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top