Domek drewniany jest z pewnością tańszy w budowie, niż murowany, jednak zachodzi obawa, że jego cykliczna konserwacja zajmuje dużo wysiłku i czasu. Warunki atmosferyczne w Polsce sprawiają, że nawet najlepiej zaimpregnowane drewno powinno być konserwowane.

Deszcz, ostre słońce i mróz mogą niszczyć drewnianą elewację.

Decydując się na domek drewniany, niezależnie od tego, czy służy on do przechowywania narzędzi, czy pełni funkcję mieszkalną w lecie, powinien być odpowiednio przygotowany do sezonu zimowego. Intensywne opady deszczu, śnieg, a nawet ostre słońce mogą niszczyć drewnianą elewację. Jeżeli w ciągu kilku lat drewno będzie narażone na naprzemienne przymrozki i odwilże, może okazać się, że utraci ono naturalne właściwości- zacznie pleśnieć, zmniejszać swoją objętość, a w konsekwencji zacznie pękać. Innowacyjne metody pielęgnacji drewna zabezpieczają je przed wnikaniem wody i zapobiegają tworzeniu się pleśni.

W jaki sposób należy zaimpregnować domek drewniany przed zimą?

Do zabezpieczenia drewna można wybrać impregnat bezbarwny, który zabezpieczy konstrukcję, ale jednocześnie nie zmieni jej koloru – podkreśli jednak naturalne usłojenie połyskującą lub matową powłoką. Wybierając impregnat do drewna w kolorze, domek nabierze wyrazistego charakteru, a także barwę zbliżoną do pozostałych elementów znajdujących się w ogrodzie. Najczęściej jest to kolor zielony lub delikatny brąz, ale równie ciekawie prezentuje się mięta czy biel. Każdy z tych produktów, uchroni drewno przed trudnymi warunkami atmosferycznymi oraz przed grzybami.

Zabierając się do impregnacji drewna, trzeba przygotować taśmę malarską do zabezpieczenia okien, pędzel, impregnat w wybranym odcieniu oraz rękawice ochronne. Drewno powinno być czyste, suche i odtłuszczone. Przed malowaniem trzeba przeszlifować powierzchnię i usunąć z niej pył po to, aby była gładka. Dzięki temu nakładanie impregnatu będzie ułatwione. Należy przemieszać impregnat przed malowaniem, by jego konsystencja była jednolita. To ważne zwłaszcza wtedy, gdy produkt ma określone zabarwienie. Najlepiej malować z góry na dół, pokrywając każdy element drewniany. Aby uzyskać optymalny rezultat, warto nałożyć drugą warstwę produktu, lecz dopiero wtedy, gdy ta pierwsza dokładnie wyschnie. Konserwację domku najlepiej przeprowadzać wczesną jesienią, ponieważ po konserwacji nie może być zbyt gorąco, ani deszczowo.

Kiedy warto olejować drewno?

Substancje oleiste są wskazane do powierzchni, które ulegają ścieraniu, czyli do podłóg tarasowych lub balustrad. Lakier nie jest odporny na ścieranie, przyciąga kurz i po krótkim nawet czasie, wygląda nieestetycznie na podłożu. Dlatego nadaje się do nałożenia na drewniane ściany, pergole przylegające do domku lub na niektóre drewniane meble. Odnawianie drewnianej powłoki, która była uprzednio olejowana, jest zdecydowanie prostsze niż w przypadku odnawiania nawierzchni lakierowanych. Przede wszystkim, niekonieczne jest tak restrykcyjne zdzieranie starej warstwy, aż do żywego drewna, jak bywa w przypadku łuszczącego się lakieru. Olejowane nawierzchnie wystarczy delikatnie wyrównać, aby następna warstwa oleju wyglądała na nich wystarczająco estetycznie.

Co warto wiedzieć o konserwacji drewnianych budowli?

W okresie jesiennym na daszku mogą się też pojawić liście, które trzeba systematycznie usuwać miotłą. Nagromadzone na pokryciu dachowym będą gromadzić wilgoć oraz pleśń. Każde ubytki w drewnie należy wypełnić tak szybko, jak tylko zostaną zauważone. Stosuje się do tego masę szpachlową do drewna oraz szpachelkę. Niewielką ilość produktu nakładamy na pęknięcie, a następnie przesuwamy po nim narzędziem. Całość można przemalować impregnatem, by mieć pewność, że wilgoć nie wniknie w tę część drewna.