W łazience, na basenie i na plaży nie może zabraknąć ręcznika. To nieodzowny element użytkowy, który jest niezastąpiony po kąpieli. Często zadajemy pytanie jakie ręczniki są najlepsze dla naszej pielęgnacji. Przed wyborem warto zapoznać się z rodzajami ręczników.

Jakie rodzaje ręczników są dostępne na rynku?

Rodzajów ręczników jest wiele, ale można zaznaczyć kilka głównych podziałów ze względu na skład i rodzaj produkcji tekstury ręcznika. Poniżej rodzaje ręczników i szczegółowy opis ich właściwości.

  • Ręczniki bawełniane – to naturalne ręczniki, bez dodatków ze sztucznych włókien, a tylko w 100% z bawełny mają najlepszą chłonność. Zazwyczaj wykorzystywane w kuchni do zlewozmywaka, ze względu na bardzo dobrą wytrzymałość i miękkość. Również popularne jako najlepszy wybór do kąpieli dla dzieci i niemowląt. Przy praniu najlepiej wybierać program co najmniej 60 stopni Celsjusza, aby skutecznie wybawić brud o bakterie.
  • Ręczniki bambusowe- to domieszka włókien bambusowych w ręcznikach bawełnianych (choćby niewielka, 30%). Włókna bambusowe mają właściwości higroskopijne, dzięki temu lepiej wchłaniają od tych standardowych, bawełnianych. W bambusowych użyto inny rodzaj ułożenia włókien, nie są za bardzo skręcane i zostają przestrzenie między włóknami, a tam dostaje się wilgoć. Szybko schną, bo również są przewiewne. Przypominają jedwab.
  • Ręczniki zawierające choćby niewielką domieszkę włókien bambusowych (np. 30%) mają o wiele lepsze właściwości higroskopijne w porównaniu ze standardowymi, bawełnianymi ręcznikami. Wynika to z rodzaju i ułożenia włókien – nie są zbyt mocno skręcone, dzięki czemu powstają między nimi przestrzenie, w których może gromadzić się wilgoć. Przypominają z wyglądu jedwabny ręcznik, dzięki połyskowi, a przy tym są o wiele trwalsze i nie tracą swojej tekstury przy wielokrotnym praniu. Polecane są alergikom, nie zawierają uczulającej lanoliny.
  • Ręczniki z bawełny egipskiej- to bardzo miękkie, wytrzymałe i sprężyste ręczniki. Również mają dobre właściwości higroskopijne. W produkcji tych ręczników używa się włókna bawełny egipskiej, a te są co najmniej dwa razy dłuższe od innych. Ręczniki z zawartością bawełny egipskiej nie pylą, jedynie przy użyciu nowych ręczników na początku mogą zostać drobne włókna na ciele. A po każdym praniu stają się coraz bardziej miękkie w dotyku. Dzięki bardzo dużej wytrzymałości najczęściej znajdziemy je w branży hotelowej.

Ręczniki z mikrofibry- te ręczniki należą do szybkoschnących, których właściwości umiłowali sobie przede wszystkim miłośnicy sportów w terenie, tak jak: górskich wycieczek, biwaków i pływania w jeziorze. W porównaniu do standardowych, bawełnianych ręczników, te z mikrofibry dużo szybciej schną, są lżejsze i zajmują mniej miejsca, te najmniejsze zaledwie miejsce w kieszonce w plecaku. Posiadają także właściwości antybakteryjne, więc dobrze z nich korzystać w saunach, na basenach i pływalni.

Czym się kierować podczas wyboru ręcznika?

Kupując ręczniki trzeba przede wszystkim zwracać uwagę na dwa aspekty. Pierwszy to rodzaj włókien użytych w produkcji (jak podano powyżej w przykładach), a drugi to gramatura ręczników (skrót GSM). Gramatura to inaczej ciężar materiału (ilość gramów przypadająca na bieżący m2 materiału). Ręczniki o najniższej gramaturze, to jak GSM 300-400 są dość cienkie. Dzięki temu nie zajmują dużo miejsca w szafie, torbie podróżnej. Zaletą jest to, że szybko schną, ale mają najmniejsze ze wszystkich ręczników właściwości higroskopijne. Najczęściej są to ręczniki plażowe oraz nieduże ręczniki do rąk czy dla dzieci. Następna gramatura to GSM 450-500,które stanowią złoty środek. Takie ręczniki są grubsze od tych najcieńszych, a mimo to nadal szybko schną. Dużo przyjemniejsze w dotyku i przy tym odznaczają się lepszą chłonnością. Natomiast te najgrubsze ręczniki, o gramaturze GSM 520-750 są bardzo miękkie, w dotyku prawie jak gąbka, mięsiste. Najbardziej ze wszystkich ręczników są chłonne, ale też najdłużej schną i zajmują dużo miejsca na półce.