materac
Dom

Materac do sypialni – rodzaje, twardość i funkcje

Prawidłowo dobrany materac wpływa na nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Istnieje wiele rodzajów materacy, dlatego należy poświęcić dużo uwagi na jego wybór. Jaki materac wybrać?

Rodzaje materacy

Wyróżniamy materac kieszonkowy, sprężynowy, lateksowy, panelowy, bonelowy, piankowy, a nawet kokosowy. Poza nimi rośnie popularność materacy z gryki, trawy morskiej i gorczycy. Pierwszy rodzaj materaca składa się z wkładu ze sprężyn kieszonkowych, które zapewniają dostosowanie się produktu do naszej sylwetki. Dlaczego kieszonkowy? Ze względu na to, że każda sprężyna znajduje się w osobnej kieszonce. W związku z tym sprężyny nie mają do siebie dostępu i nie wpływają na wzajemną pracę. Materace kieszonkowe są jednymi z najbardziej popularnych materacy, które wyróżnia korzystna dla inwestora cena. Na jego jakość wpływa m.in. rodzaj dodatkowych warstw, od których zależy komfort użytkownika. Z tego względu warto zdecydować się na materac kieszonkowy uzupełniony o warstwę lateksową lub piankę wysoko- lub termoelastyczną. Warto pamiętać, że pochopna decyzja może wiązać się z szybkim wyeksploatowaniem produktu i koniecznością zakupu nowego materaca.

Materac piankowy

Bardziej plastycznymi produktami są materace piankowe lub lateksowe. Te pierwsze dopasowują się do sylwetki, są lekkie i przeznaczone zarówno dla dzieci, jak i osób starszych. Wadą źle wybranego modelu materaca jest fakt, że może się odkształcać. Poza tym jest lekki, dlatego nie poleca się go osobom otyłym. Materac piankowy dobrej jakości powinien jednak sprawić, że nie dojdzie do odgnieceń i niekomfortowych wgłębień.

Materac lateksowy

Materace lateksowe nie gromadzą kurzu, więc są szczególnie polecane dla alergików. Są bardziej odporne od piankowych na odkształcenia, świetnie dopasowują się do ciała i nie wydają żadnych dźwięków. Ich kluczową wadą jest cena, która zazwyczaj wynosi od 1-2 tysięcy złotych. Warto zwrócić uwagę na to, żeby w składzie produktu znalazło się minimum 70 procent lateksu.

Materacbonelowy

Materace bonelowe składają się ze sprężyn obłożonych pianką poliuretanową i ochronną wkładką tapicerską. Materac bonelowy w szczególności poleca się do łóżka dziecka. Taki produkt wytrzyma jego zabawę i nie przyczyni się do skrzywień kręgosłupa.

Materac naturalny

Coraz większą popularnością cieszą się materace z gorczycy, gryki lub trawy morskiej. Materac z gryki jest przeznaczony dla osób starszych, dzieci i chorych, dla migrenowców oraz zestresowanych. Łuska gryki ma wpływać na lepszy przepływ krwi, zapobiega poceniu się, ale nie dostosowuje się do ciała użytkownika. Niestety istnieje ryzyko pojawienia się w gryce pleśni lub zgnilizny. Podobny wpływ na organizm ludzki posiada materac z gorczycy, który ma regenerować i wspomagać układ nerwowy. Ważnym jest, aby właściciel takiego materaca odpowiednio o niego dbał. Należy go wietrzyć i uważać na zamoczenie, ponieważ może dojść do takich skutków jak w przypadku gryki. Materac z trawy morskiej zawiera jod, czyli pierwiastek cenny dla naszego zdrowia. Jest antyalergiczny, przeznaczony dla astmatyków i osób posiadających schorzenia układu oddechowego.

Czym się kierować w wyborze materaca?

Odpowiedni materac wpływa na komfort snu i zdrowie. Dobrze dobrany materac powinien się dostosowywać do naturalnej krzywizny kręgosłupa. Poza tym powinien być dłuższy od wzrostu przyszłego użytkownika o minimum dwadzieścia centymetrów. Twardość i długość produktu należy dobrać do swojego wzrostu i wagi, a nawet pozycji, w której najczęściej śpimy. Dla pary poleca się materac kieszonkowy, natomiast dla dzieci bonelowy. Materac piankowy zapamięta naszą pozycję snu, a lateksowy jest odpowiedni dla alergików.

Posts created 900

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top