Szklarnie przydomowe pozwalają na zwiększenie plonów oraz znaczne poprawienie ich jakości. Można w nich uprawiać nawet egzotyczne rośliny. Podstawą jest to, aby zapewnić im odpowiednią temperaturę oraz wilgotność powietrza. Wartości te należy stale monitorować, aby zapewnić roślinom dobre warunki.
Jaka temperatura i wilgotność powinny panować w szklarni?
W szklarniach uprawiamy zwykle te rośliny, które lubią wysokie temperatury. To wszystko ze względu na to, że szklarnie poliwęglanowe umożliwiają nam wytworzenie tam mikroklimatu, dzięki któremu możemy cieszyć się regularnie pięknymi i smacznymi plonami. Nie można jednoznacznie stwierdzić, jakie warunki powinny panować w szklarni. Każda roślina może potrzebować czegoś innego, dlatego zawsze ważne jest to, aby zapoznać się z ich wymaganiami. W przeciwnym razie możemy niemiło się zaskoczyć, kiedy nasze rośliny nie będą chciały rosnąć lub nie będą dawały nam spodziewanych plonów. Może to oznaczać, że w szklarni panują nieodpowiednie warunki, na przykład za wysoka lub za niska temperatura albo wilgotność powietrza. Dlatego bardzo ważne jest to, aby stale monitorować te dwie wartości i w razie potrzeby dostosowywać ich wysokość do naszej uprawy. Można to robić na przykład poprzez zwiększenie wentylacji w szklarni, częstsze jej wietrzenie czy częściowe lub całkowite jej zacienienie.
Szklarnie poliwęglanowe – jak monitorować temperaturę i wilgotność?
Obecnie na rynku dostępne są bardzo nowoczesne i niezwykle skuteczne rozwiązania, które pozwalają nam na stałe monitorowanie temperatury i wilgotności w szklarniach. Ich koszty nie są wygórowane, a dzięki ich działaniu możemy znacznie zwiększyć plony z naszej uprawy. Szklarnie poliwęglanowe można wyposażyć w specjalistyczne systemy monitorowania, które 24 godziny na dobę kontrolują za nas, czy w szklarni panują odpowiednie dla naszych roślin warunki. Są to rozwiązania automatyczne, a więc bez większego wysiłku z naszej strony dowiemy się, jeśli w naszej szklarni temperatura lub wilgotność powietrza znacznie wzrosną albo spadną. Ogrodnicy korzystają w ramach takiego systemu ze specjalnych aplikacji, w których odczytać mogą wszelkie interesujące ich parametry, a także w sposób zdalny dostosowywać warunki panujące w szklarni.