W ostatnim czasie bardzo popularnym sportem stało się bieganie. Jest to bardzo zdrowa forma aktywności fizycznej, jednak tylko pod warunkiem, że przestrzegamy wszelkich zasad, które są ważne podczas uprawiania tej dyscypliny sportowej. W przeciwnym razie możemy narazić się na bolesne kontuzje.
Podstawowe zasady dla biegacza
Początkujący biegacz musi zdawać sobie sprawę, że bieganie to sport, który, nieumiejętnie uprawiany, może przynieść wiele kontuzji. Dlatego też przed rozpoczęciem swojej przygody z bieganiem należy zapoznać się z pewnymi prostymi zasadami, które pozwolą nam w pełni cieszyć się tego typu aktywnością fizyczną. Przede wszystkim na początku powinniśmy zacząć od krótkich dystansów i umiarkowanego tempa. W przeciwnym razie narażeni jesteśmy na przeciążenie stawów. Początkowo najlepszym pomysłem będą po prostu marszobiegi. Kolejnym ważnym aspektem biegania jest dobór prawidłowego obuwia. W tej kwestii nie powinniśmy oszczędzać. Powinny to być buty, które dobrze zredukują obciążenie. Przed rozpoczęciem treningu powinniśmy zadbać także o prawidłową rozgrzewkę. Po ukończonym biegu warto pomyśleć także o rozciąganiu. Przy uprawianiu biegania powinniśmy rozpocząć równolegle treningi siłowe. Dzięki rozwojowi mięśni, szczególnie mięśni nóg, odciążymy nieco nasze kości oraz stawy, które podczas biegania są bardzo obciążone. Pamiętajmy także o odpoczynku. Każdy organizm potrzebuje bowiem czasu na regenerację. Początkowo możemy zacząć od około trzech treningów na tydzień. Nawet jednak jeśli jesteśmy już na zaawansowanym etapie, powinniśmy dać sobie odpowiedni czas na odpoczynek od intensywnej aktywności fizycznej.
Stabilizator stawu skokowego – czy warto go nosić?
Najczęściej występujące u biegaczy kontuzje to kontuzja stawu kolanowego oraz stawu skokowego. Jeśli już dotkną nas tego typu dolegliwości, warto wiedzieć, jak sobie z nimi radzić. Przede wszystkim konieczne jest czasowe wstrzymanie treningów. W przypadku tego typu kontuzji bowiem bardzo ważny jest odpoczynek oraz regeneracja. Tylko w taki sposób sprawimy, że po jakimś czasie będziemy mogli powrócić do pełnych treningów. Warto również zadbać o unieruchomienie kontuzjowanego stawu. Szczególnie pomocny w takich przypadkach może okazać się stabilizator stawu skokowego. Dzięki niemu chory staw będzie odpowiednio ustabilizowany, ale jednocześnie możliwe będzie szybkie przeprowadzenie rehabilitacji, co pozwoli na sprawne powrócenie do pełnej sprawności ruchowej. Warto pamiętać, aby stabilizator stawu skokowego wykonany był z elastycznych, naturalnych materiałów. Dzięki temu nasza skóra będzie oddychać i unikniemy nieprzyjemnych podrażnień.