Nie tajemnicą jest, iż aloes wywiera pozytywny wpływ na stan skóry. Jednak nie każdy zna inne właściwości tej magicznej rośliny. Korzystanie z kosmetyków, leków czy suplementów, które go zawierają oraz posiadanie w domowej apteczce żelu z aloesu, nie raz może ułatwić życie i to w sposób całkowicie naturalny. Jakie niesamowite właściwości posiada ta roślina? Czy aloes do picia jest dobrym rozwiązaniem w profilaktyce wielu chorób?

Aloes w walce z oparzeniami – słonecznymi i nie tylko

Sok zawarty w aloesie przyspiesza gojenie się ran, które wystąpiły na skórze. Z tego względu wyciąg z aloesu zalecany jest na oparzenia słoneczne oraz na te, które powstały w wyniku kontaktu z ogniem (oczywiście po ówczesnej konsultacji z lekarzem). Analiza czterech niezależnych od siebie badań naukowych wykazała, iż stosowanie wyciągu z aloesu skraca czas leczenia nawet o 9 dni.

Płyn do płukania ust – dlaczego ten z aloesem jest lepszym wyborem?

Antybakteryjne działanie aloesu znalazło swoje zastosowanie również w stomatologii. Badania wykazały, iż płukanka do ust, która zawiera aloes, była równie skuteczna w zachowywaniu zdrowia zębów, co tradycyjny płyn z chlorheksydyną – bakteriobójczym składnikiem płynów do płukania ust i odświeżaczy oraz past do zębów.

Aloes jako naturalny środek na zaparcia

Regularne wypróżnianie się jest sprawą nie tylko zachowania odpowiedniej masy ciała czy utrzymania komfortu, ale również zdrowia. Aloes i w tym obszarze cechuje się skutecznością, dzięki składnikowi, który wykazuje właściwości przeczyszczające – aloinie. Najwięcej tej substancji znajduje się w młodych liściach.

Aloes w obniżeniu poziomu cukru we krwi

Z leczniczych właściwości aloesu korzystało mnóstwo kultur. Dawniej uważano, iż aloes odstrasza złe duchy, które opętały osobę chorą i w ten sposób leczy jego choroby. Jedną z takich chorób jest cukrzyca, która polega na utracie wrażliwości na insulinę, co przyczynia się do wzrostu poziomu glukozy we krwi. Aloes zmniejsza poziom glukozy oraz trójglicerydów, zwłaszcza w przypadku cukrzycy typy II.

Aloes jako sposób na przedłużenie młodego wyglądu skóry

Jedną z głównych przyczyn starzenia się skóry jest spadek stopnia nawilżenia i ilości kolagenu. W badaniu przeprowadzonym w 2009 roku wykazano, iż aloes spowalnia proces tworzenia się zmarszczek przez wzrost elastyczności oraz produkcji kolagenu. W efekcie uczestniczki badania miały mniej zmarszczek i wyglądały o kilka lat mniej.

Aloes do picia – idealny preparat na odchudzanie i nie tylko

Aloes do picia znany jest przede wszystkim z dobroczynnego działania na organizm. Stosowany wewnętrznie, wspiera funkcjonowanie układu odpornościowego. Ma również wpływ na przyspieszenie przemiany materii, a więc wspiera odchudzanie. Poza tym reguluje pH żołądka, w związku z czym może być stosowany w leczeniu stanów zapalnych układu pokarmowego, symptomów nieżytu żołądka i wrzodów.

Co więcej, aloes do picia wykazuje również właściwości wspierające układ immunologiczny, dzięki czemu organizm sprawniej radzi sobie z bakteriami i wirusami.