Problem z nietrzymaniem moczu dotyka szczególnie kobiety, które przekwitają. Nie zawsze jednak menopauza jest czynnikiem wywołującym tę przykrą dolegliwość. Nieleczona choroba może przyczynić się do kolejnym problemów zdrowotnych, dlatego warto pokonać wstyd i zadbać o swoje zdrowie.

Skąd się to bierze i jak walczyć z nietrzymaniem moczu?

Najczęściej problem z pęcherzem pojawia się u osób starszych. Rozregulowana gospodarka hormonalna to jedno, a druga sprawa to słabe mięśnie dna miednicy. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety powinni wcześnie zadbać o ich dobrą kondycję. Jeśli te mięśnie są słabe, wtedy mogą pojawiać się także inne problemy zdrowotne, nie tylko te związane z nietrzymaniem moczu. Usprawnienie mięśni dna miednicy to wcale nie taka trudna sprawa. Wystarczy zapewnić sobie codzienną dawkę aktywności fizycznej i wyeliminować nadwagę. Oczywiście są też przyczyny, na które nie ma się w pełni wpływu. Mięśnie mogą osłabiać się po operacjach, urazach czy przewlekłym kaszlu i zaparciach. Warto wiedzieć, że mięśnie te podtrzymują  nie tylko pęcherz, ale też jelita, dlatego to dzięki nim możliwe jest kontrolowanie oddawania moczu.

Co jeszcze może mieć wpływ na nietrzymanie moczu?

Czasami na problemy z prawidłowym oddawania moczu mają duży wpływ także niektóre leki. Warto więc przeczytać skład każdego farmaceutyku, który się przyjmuje i w razie potrzeby udać się do lekarza. Oprócz tego problemy z nietrzymaniem moczu wynikają też z różnych chorób, a przede wszystkim cukrzycy, zakażeń układu moczowego, neuropatii i schorzeń związanych  układem nerwowym. Tak samo nietrzymanie moczu może powodować źle funkcjonująca cewka moczowa i obniżenie narządów rodnych. Warto też wiedzieć, że nagłe parcie na pęcherz może być również wywołane wysiłkiem, np. podnoszeniem ciężarów czy kichaniem.

Jak wyeliminować bądź wyciszyć Nietrzymanie moczu. Leczenie dolegliwości

Przede wszystkim warto wybrać się do apteki i  wybrać odpowiednie preparaty wspomagające leczenie. Są to środki, w których składzie znajdują się zazwyczaj wyciągi roślinne i ekstrakty np. z pestek dyni, z pokrzywy czy soi.  Wśród nich występują m.in. takie cenne składniki jak izoflawony czy fitoestrogeny, które usprawniają funkcjonowanie całego układu moczowego. Wzmacniają mięśnie dróg moczowych, wpływają na lepsze ukrwienie i poprawiają funkcjonowanie układu nerwowego oraz odpornościowego. Wystarczy wybrać  odpowiednie preparaty na nietrzymanie moczu. Leczenie będzie wtedy przebiegało sprawniej i szybciej pojawią się pierwsze efekty.

Oprócz zażywania suplementów diety trzeba ograniczyć stres i zapewnić sobie odpoczynek w ciągu dnia. Liczy się również odpowiednia dieta. Nadmierne picie kawy, herbaty czy alkoholu może również pogłębiać problem. Bardzo zły wpływ ma nikotyna. Palenie papierosów powoduje uszkodzenia śródbłonka naczyń krwionośnych, co z kolei prowadzi do zaburzeń narządów wewnętrznych. Dla osób chcących dowiedzieć  się jeszcze więcej na temat postępowania w przypadku problemu wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazę „nietrzymanie moczu leczenie”. Pojawi się mnóstwo linków odsyłających do stron, na których można znaleźć dodatkowe wskazówki.