Olejki eteryczne były znane i dość popularne już w starożytności, gdzie doceniono ich lecznicze dla organizmu człowieka właściwości. Dziś aromaterapia również posiada swoich zwolenników, którzy korzystają ze starożytnej wiedzy przy naturalnym leczeniu wielu dolegliwości.

Czy warto używać olejków eterycznych?

Olejki eteryczne pozyskiwane są z różnego rodzaju roślin, które rosną tak naprawdę na całym świecie. To dzięki nim uzyskujemy specjalistyczne olejki, które od bardzo dawna wykorzystywane są w medycynie naturalnej. Zwolennicy stosowania olejków eterycznych twierdzą, iż wiele schorzeń i dolegliwości możemy pozbyć się bez stosowania leków, których zażywanie bardzo często wiąże się z wieloma skutkami ubocznymi. Zażywanie zbyt dużej ilości leków może mieć poważne konsekwencje dla całego naszego organizmu. Dlatego też warto zapoznać się z dobroczynnymi właściwościami naturalnych substancji, takich jak właśnie olejki eteryczne. Rozróżniamy bardzo wiele rodzajów olejków, a każdy z nich wykazuje inne właściwości i może pomóc w wielu różnorodnych schorzeniach.

Olejek eukaliptusowy, cytrynowy czy miętowy?

Olejki eteryczne dostępne są obecnie w bardzo wielu miejscach. Możemy zakupić je w przystępnych cenach na przykład w aptekach. Szeroki wybór różnego rodzaju olejków eterycznych sprawia, że niekiedy nie wiemy, na jaki się zdecydować. Każdy z olejków, dzięki swoim leczniczym właściwościom, może pomóc nam pozbyć się konkretnych dolegliwości. Olejek cytrynowy na przykład doskonale sprawdzi się przy leczeniu trądziku. Jest bardzo pomocny szczególnie w przypadku wągrów, a także wówczas, gdy nasza skóra wydziela zbyt dużą ilość sebum. Olejek cytrynowy wykazuje również właściwości bakteriobójcze. Kolejnym popularnym olejkiem eterycznym jest olejek eukaliptusowy. Jest on bardzo polecany przy różnego rodzaju infekcjach, w których pojawia się uciążliwy kaszel i katar. Wówczas zaleca się, aby olejek eukaliptusowy wykorzystywać do inhalacji leczniczych. Dzięki temu udrożnimy i oczyścimy nasze drogi oddechowe, a to z pewnością przyczyni się do zwalczenia przykrych dolegliwości towarzyszących przeziębieniu. Jednym z łatwo dostępnych olejków eterycznych jest również olejek miętowy. Dzięki szerokim możliwościom jego zastosowania stał się on bardzo popularny. Olejek miętowy wykazuje właściwości przeciwbólowe dzięki swoim cechom chłodzącym. Często stosuje się go również w przypadku dolegliwości gastrycznych, takich jak na przykład nudności. Bardzo przydatny jest także przy wykonywaniu inhalacji leczniczych.