Endoproteza stawu biodrowego to często konieczność, aby pozbyć się bólu i zacząć normalnie żyć. Jeśli operacja przebiegnie pomyślnie, wtedy chory odczuje znaczną poprawę i będzie mógł wrócić powoli nawet do uprawniania sportu.

Kiedy iść do szpitala ?

Problemy z biodrem mogą wynikać z wielu chorób, które ograniczają możliwość sprawnego poruszania się i powodują ból. Może to być zwyrodnienie stawów w zaawansowanym stadium, reumatoidalne zapalenie stawów, choroby chrząstki stawowej czy uszkodzenia stawu biodrowego wywołane tuszą.

Wczesne rozpoznanie problemu i konsultacja ze specjalistą pozwala na szybsze podjęcie kroków zaradczych. O konieczności wykonania operacji decyduje utrudnione poruszanie się oraz ból, którego nie mogą wyeliminować żadne leki.

Są też jednak przeciwwskazania, wśród których należy wymienić takie dolegliwości, jak żylaki, choroby płuc, niewydolność nerek i wątroby, a także nieopanowana cukrzyca i powikłania po tej chorobie. Do zabiegu nie mogą być dopuszczone także te osoby, które chorują na osteoporozę oraz mają zakażenie stawu czy owrzodzenia skórne. Zawsze też trzeba poprosić o pomoc lekarza, który dobierze formę leczenia i omówi kwestię operacji.

Życie po operacji – powrót do życia bez bólu

Po wstawieniu endoprotezy pacjent musi powoli wracać do życia sprzed operacji. Trwa to ok. 6 tygodni i wtedy jest czas na regenerację sił oraz nabrania pewności co do wstawionej endoprotezy. W tym czasie wykonywanie prostych czynności w ciągu dnia musi być przeplatane odpoczynkiem.

Następnie przychodzi czas do samodzielnego funkcjonowania, co ma miejsce ok. 3 miesiące po operacji. W dalszych dniach samopoczucie pacjenta poprawia się znacznie, co uwidacznia się przede wszystkim w większej pewności podczas chodzenia. Oczywiście przez cały okres rehabilitacji chory musi intensywnie rehabilitować mięśnie obręczy biodrowej z naciskiem na mięśnie odwodzące biodrowe. Bardzo dużo zależy od stopnia wytrenowania tych mięśni.

Nakładka na sedes po operacji biodra i inne pomocne sprzęty

Życie po endoprotezie to nie tylko ćwiczenia i wzmacnianie pewności siebie. Oprócz tego należy unikać niektórych czynności, nie forsować się i wyposażyć dom w potrzebne sprzęty.

Nakładka na sedes po operacji biodra to jedno z wielu udogodnień, które przydadzą się w łazience osoby po wstawieniu endoprotezie. To urządzenie podwyższa sedes i ułatwia skorzystanie z toalety osobie z dysfunkcją ruchu. Stwarza poczucie bezpieczeństwa, bo nie przesuwa się i komfortowo się nie j korzysta. Nakładka na sedes po operacji biodra jest bardzo prosta w montażu i demontażu.

Bardzo ważne są również poręczne i uchwyty, które należy zamontować przy schodach, w łazience przy wannie, kabinie prysznicowej, toalecie i umywalce. Podtrzymanie się dla osoby niepełnosprawnej ruchowo jest czymś niezwykle ważnym.

Oprócz tego należy zadbać o to, aby posadzka nie była śliska. Jeśli w domu są panele czy inne tego typu powierzchnie, trzeba położyć dywan czy wykładzinę. Na czas rehabilitacji pomogą osobie z endoprotezą pewniej poruszać się po domu.

Czego unikać, aby chronić swoje biodra po operacji?

Przede wszystkim nie można wykonywać gwałtownych ruchów. Z łóżka należy wstawać bardzo powoli, opuszczając jako pierwszą nogę operowaną. Można wspierać się poręczą zamontowaną w pobliżu, co znacznie ułatwi postawienie pierwszego kroku. Ważne jest też, aby opierać ciężar ciała na rękach, a nie na biodrach.

Nie można siadać na miękkich siedziskach, ponieważ biodra zapadają się, co grozi uszkodzeniem świeżo założonej endoprotezy. Kolana powinny znajdować się poniżej linii bioder. Nie jest również wskazane dźwiganie ciężkich przedmiotów i zakładanie nogi na nogę.

Trzeba też pamiętać, że sprzęty, takie jak nakładka na sedes po operacji biodra, poręcze, krzesełka pod prysznic i wiele innych , muszą być jak najlepszej jakości. Jeśli połączy się je z rehabilitację oraz z rozsądkiem, wtedy po roku efekty powinny być zadowalające.