Polska w rankingu najlepszych krajów dla kobiet wg Businessinsider

Nowojorska edycja Businessinsider stworzyła ranking najlepszych krajów do zamieszkania przez kobiety. Wśród nich znalazła się m.in. Polska.

21 krajów wytypowanych przez portal doceniono6 za prawa człowieka, jakość płci, równość dochodów, postęp i bezpieczeństwo. Ankietowano ponad 9 tysięcy kobiet, które uznały, że najlepszym krajem dla ich komfortu jest Dania.

Dania zdobyła najwyższe noty w kwestii praw człowieka czy urlopów rodzicielskich.

Na drugim miejscu pojawiło się kolejne państwo skandynawskie, które nie odstraszyło mimo niskich temperatur. Ankietowani docenili Szwecję za najbardziej postępowe podejście do równości płci. Na trzecim miejscu znalazła się Norwegia, a tuż za nią Holandia. Pierwszą dziesiątkę zamykają Niemcy, które otrzymały wysoką ocenę w zakresie praw człowieka. W drugiej dziesiątce rankingu kobiety doceniły wysoki standard życia i progres w zakresie technologii, szczególnie widoczny w Japonii. Natomiast negatywnie zaskoczyła je niesprawiedliwa równość dochodów w Wielkiej Brytanii i bezrobocie w Hiszpanii i we Włoszech. Na ostatnim miejscu pojawiła się Polska, która otrzymała średnią ocenę 5.3 w kwestii równości płci i praw człowieka. Nisko oceniono równość dochodów i progres, który otrzymał wartość 2.5.

 

Ranking Businessinsider:

 1. Dania
 2. Szwecja
 3. Norwegia
 4. Holandia
 5. Finlandia
 6. Kanada
 7. Szwajcaria
 8. Australia
 9. Nowa Zelandia
 10. Niemcy
 11. Luksemburg
 12. Austria
 13. Wielka Brytania
 14. Francja
 15. Irlandia
 16. Stany Zjednoczone
 17. Japonia
 18. Hiszpania
 19. Włochy
 20. Portugalia
 21. Polska

Zgodnie ze statystykami opublikowanymi przez Główny Urząd Statystyczny, przeciętny procent zarobków kobiet w Unii Europejskiej jest mniejszy od mężczyzn o ponad 16 %. Największa rozbieżność występuje w Estonii (26,9 %), Czechach (22,5 %), Niemczech (22,0 %), Austrii (21,7 %) i Wielkiej Brytanii (20,8 %). Sprawa ma się dobrze w Polsce, bo tu różnica wynosi 7,7 %. Kraje, które mogą poszczycić się jeszcze mniejszą różnicą zarobkową to Luksemburg, Włochy, Belgia i Rumunia.

 

Gender pay gap

Skąd taka rozbieżność w płacy? Wiąże się to m.in. z doświadczeniem zawodowym, wykształceniem, a także specyfiką profesji. Największa różnica między godzinowym wynagrodzeniem występuje na stanowiskach kierowniczych i specjalistycznych, które wśród mężczyzn są znacznie wyższe.

Jak myślicie, Polska wskoczy kiedyś na wyższe miejsce w rankingu?

Posts created 900

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top