Rozszerzanie diety malucha to dla rodzica duża odpowiedzialność. Rozpoczyna się bowiem wprowadzanie kolejnych smaków i rodzajów posiłków, a często wybory te mają znaczenie dla przyszłych zwyczajów żywieniowych człowieka. Brak czasu wcale nie oznacza, że dziecko musi jadać monotonnie. Wystarczy odrobina inwencji i wysokiej jakości produkty, aby wyczarować smaczne i wartościowe dania.

Gotowe dania dla najmłodszych – czy warto je kupować?

Zdania na ten temat są zwykle podzielone. Większość pediatrów przyznaje jednak, że jeżeli rodzice nie mają dostępu do ekologicznych warzyw i owoców, mogą zdecydować się na wybór popularnych słoiczków, ponieważ ich produkcja jest bardzo kontrolowana. W większości miast można jednak bez trudu kupić smaczne i świeże produkty od lokalnego dostawcy. Warto poświęcić nieco więcej czasu i przygotować gotowe dania we własnych słoiczkach, które można będzie otwierać przez kilka kolejnych dni. W ten sposób unikniemy również monotematycznych posiłków. Małe dzieci muszą poznawać nowe smaki i uczyć się ich.

Dostępne są również doskonałe produkty takie jak kaszka ryżowa instant, kaszka orkiszowa, czy gryczana. Wystarczy odrobina ciepłej wody, aby w każdym miejscu można było przygotować maluchowi smaczny posiłek. W restauracji kelner z przyjemnością dostarczy kubek wrzątku, aby rodzic miał możliwość podania swojemu dziecku swoje danie. Oczywiście w domu kaszka ryżowa, czy też inna wcale nie musi być przygotowywana w ten sposób. Warto gotować maluchowi prawdziwą kaszę i uczyć go rozmaitych struktur.

Kaszka ryżowa jako składnik placków

Dzieci chętnie jedzą małe placuszki, które mogą wygodnie trzymać we własnej dłoni. Wystarczy odrobina kaszki instant, jogurt i owoce, aby szybko przygotować pyszne placuszki, które smaczne są zarówno na ciepło, jak i na zimno. Wiele mam przygotowuje również domowe batoniki Muesli lub granolę. Można również upiec własne ciasteczka zbożowe słodzone ksylitolem. Na pewno nie są wskazane gotowe słodycze dostępne w sklepach, ponieważ większość z nich zawiera ogromne ilości cukru. Wspólne przygotowanie z dzieckiem smakołyków niesie za sobą również inne wartości, a przede wszystkim – doskonałą zabawę.

Domowe wersje popularnych fast foodów

Dzieci zwykle kochają to, co niezdrowe. Wystarczy, że raz posmakują frytek lub pizzy, aby domagać się później takich posiłków. Jeśli zależy nam na ich zdrowiu, najlepiej samodzielnie przygotować zdrowe wersje, we własnym domu. Pieczone frytki z marchewki, selera, czy batata smakują naprawdę wybornie, a można do nich przygotować rozmaite sosy i dipy warzywne. Pizza na cienkim razowym cieście z dodatkiem świeżych warzyw i prawdziwych pomidorów to danie, które z pewnością zasmakuje całej rodzinie i stanie się ulubionym daniem kolacyjnym. Ważne, aby pozwolić maluchowi uczestniczyć we wspólnym przygotowywaniu takich posiłków i uświadamiać go, jak ważny jest wybór odpowiednich składników wysokiej jakości.