Zapalenie pęcherza i dróg moczowych to schorzenia często występujące u młodszych dzieci. O wiele częściej tego typu problemy zdrowotne dotykają też kobiety ze względu na budowę anatomiczną narządów płciowych. Szybka reakcja na infekcję to zaoszczędzenie bólu i nieprzyjemnych objawów ze strony układu moczowego.
Skąd się to bierze, kto jest obciążony większym ryzykiem zachorowania?
Przyczyn może być bardzo dużo. Jak zostało wyżej wspomniane, szczególnie narażone są małe dzieci oraz kobiety – starsze i w ciąży. Większe ryzyko zachorowania występuje również u osób z chorobą cukrzycową oraz u tych, którzy mają częste kontakty seksualne. Uważać muszą też osoby po operacjach oraz obciążone genetycznie. Jeśli w rodzinie wystąpiło kiedyś zachorowanie na zapalenie pęcherza, wtedy jest większe ryzyko pojawienia się choroby ponownie. Obserwowanie swojego organizmu i szybkie reagowanie na pierwsze objawy ewentualnego schorzenia to klucz do szybkiego wyleczenia.
Jak objawia się zapalenie pęcherza, które symptomy wymagają konsultacji lekarskiej?
Osłabiony układ moczowy domaga się natychmiastowego wsparcia. Jest kilka podstawowych objawów, które najczęściej świadczą o problemach z pęcherzem. Dlatego warto obserwować swój organizm. Kiedy pojawią się problemy z oddawaniem moczu, pieczenie, uczucie parcia na mocz, zmieniony zapach moczu, częstsze oddawanie moczu i bóle podbrzusza, trzeba udać się do lekarza w celu wykonania badań. Zapalenie pęcherza leczy się antybiotykami, dlatego nie można bagatelizować symptomów choroby.
Chory układ moczowy to nie tylko zapalenie pęcherza. Liczy się profilaktyka, która może uchronić przed infekcjami.
Warto przyjmować suplementy diety, np. mieszanki ziołowe, które są wskazane przy różnych dolegliwościach dotykających układ moczowy. Ważne wtedy jest odbudowywanie naturalnej bariery ochronnej dróg moczowych, zarówno w trakcie choroby, jak i bezpośrednio po wyleczeniu. Są to m.in. probiotyki i preparaty oparte na składnikach roślinnych, np. ekstrakcie z żurawiny czy wyciągu z ziela rumianku. Korzystnie na układ moczowy działa też witamina C, wyciąg z pietruszki czy mniszek lekarski. Można je zażywać profilaktycznie w celu ochrony układu moczowego przed infekcjami.
Trzeba też pamiętać o stosowaniu odpowiednich kosmetyków do higieny intymnej. Nie można przeziębiać pęcherza, dlatego stosowne ubranie do pogody to podstawa. Dodatkowo należy pic dużo płynów, aby bakterie zalegające w układzie moczowym zostały szybciej wypłukane.